Polski eksport przyspieszy w 2017 r.
W 2017 r. wartość polskiego eksportu wyniesie 188,9 mld euro, co oznacza wzrost w stosunku do roku bieżącego o 8 proc. – wynika z prognozy Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych. W złotych ta wartość wyniesie 804 mld zł, czyli wzrost sięgnie 5,6 proc.
Jak czytamy w analizie, przygotowanej przez Piotr Soroczyńskiego, głównego ekonomisty KUKE, prognoza wzrostu polskiego eksportu zakłada, że polski eksport do Niemiec w 2017 r. wzrośnie o 8,2 proc. (w tym roku wzrost ma wynieść 2,1 proc.). Do pozostałych krajów strefy euro eksport zwiększy się o 8,4 proc. (0,5 proc. w tym roku), a do innych krajów Unii Europejskiej – o 7,9 proc. (2,6 proc.).
Soroczyński spodziewa się, że tylko w jednej kategorii krajów przyszłoroczny wzrost eksportu będzie niższy od tegorocznego. Chodzi o tzw. pozostałe kraje rozwinięte, do których sprzedaż w 2017 r. ma zwiększyć się o 7,6 proc., gdy w tym roku będzie to 8 proc. Zdaniem ekonomisty, w roku 2017 wyraźnie wzrośnie eksport Polski do krajów Europy Środkowo-Wschodniej (o 8,8 proc. w stosunku do 4,4 proc. w roku 2016), zwiększymy także sprzedaż do krajów rozwijających się (o 6 proc., w tym roku zaś odnotowany został spadek o 5,5 proc.).
Soroczyński ocenił także wyniki polskiego eksportu w roku bieżącym. Oszacował, że w listopadzie polski eksport wyniósł 15,6 mld euro lub 67,3 mld zł (to o 2,7 proc. więcej niż w październiku i o 2,4 proc. więcej niż w listopadzie 2015 r.; w złotych o 2,8 proc. więcej niż w październiku i równocześnie o 3,9 proc. więcej niż przed dwunastoma miesiącami).
Obserwowany w listopadzie wzrost eksportu nie jest zjawiskiem typowym. Owszem dostawy w tym miesiącu wciąż są duże, stanowiąc kontynuację rozpoczętego we wrześniu zatowarowywania handlu na okres świąteczno-noworoczny. Jednak w przedostatnim miesiącu roku mamy zazwyczaj do czynienia ze stopniowym już wygaszaniem tej tendencji. W tym jednak roku rozkład dostaw wydaje się być inny od typowego. Znacznie powyżej oczekiwań prezentował się sierpień, poniżej zaś październik, ale również wrzesień. W konsekwencji sprzedaż listopada, nadrabiając nieco zaległości z poprzednich, miesięcy może prezentować się bardzo dobrze. Wskazują na to statystyki produkcji sprzedanej przemysłu oraz wyniki handlu hurtowego. W miejsce więc ujemnej rocznej dynamiki z października na poziomie -3,1 proc. tym razem może pojawić się dodatnia rzędu 2,4 proc. - pisze Piotr Soroczyński.
Ekonomista przyznaje, że tegoroczne wyniki eksportu nie będą oszałamiające. Jego zdaniem, szkodzi nam przede wszystkim sytuacja gospodarczo-polityczna w Unii Europejskiej, czyli głównego odbiorcy polskich towarów - Brexit, grudniowe referendum we Włoszech, niepewność co do przyszłego kształtu UE oraz ogólnie słabsza koniunktura niż rok temu. Na dodatek gorzej sobie radzą Niemcy, których eksport do USA i Wielkiej Brytanii wyhamował w III kw.
Wyniki eksportu łącznie w pierwszych dziesięciu miesiącach roku prezentowały się poniżej oczekiwań – zwłaszcza ze względu na bardzo niski wynik lipca i września oraz słabsze wyniki wypracowane w styczniu i maju – ocenia analityk.
Według statystyk Narodowego Banku Polski eksport w okresie I-X 2016 wyniósł 145,3 mld euro, okazując się o 1,5 proc. większym niż w roku poprzednim. Statystyki GUS pokazywały zaś kwotę 150,871 mln euro – większą niż przed rokiem o 0,8 proc..
W kolejnych miesiącach dynamika eksportu powinna się stopniowo poprawiać. Wspierać ją będzie stabilizacja koniunktury u naszych głównych partnerów. otwieranie się na nasze towary kolejnych rynków, ale również stopniowa normalizacja wymiany handlowej z naszymi wschodnimi partnerami. Na niedaleki wzrost dynamiki eksportu wskazują statystyki tyczące się poziomu zamówień. Wysokie dla całego przemysłu, okazują się szczególnie znaczące dla zamówień eksportowych. Stosunkowo słaba wycena złotego również korzystnie wpływa na perspektywy wzrostu polskiego eksportu – szacuje Soroczyński
KUKE oczekuje, że w okresie XI 2016-I 2017 r. eksport okaże się większy niż przed rokiem o 5,3 proc. w euro, w wymiarze złotowym zaś o 6,3 proc.. W chwili obecnej dynamika wzrostu eksportu dla roku 2016 szacowana jest na poziomie 1,6 proc. w statystykach prowadzonych w euro. Oznaczać to będzie wypracowanie sprzedaży zagranicznej sięgającej 175,0 mld euro. W statystykach złotowych eksport w roku 2016 prognozowany jest na 761,6 mld co oznaczać będzie wynik o 5,7 proc. wyższy niż w roku 2015. Szacunki popytu na nasze towary dla roku 2017 wskazują na zwiększenie sprzedaży do 188,9 mld euro tj. o 8,0 proc., a w statystykach złotowych do 804,1 mld, co oznaczać będzie wzrost rzędu 5,6 proc.