Informacje

Źródło: ZBP
Źródło: ZBP

Tylko u nas: ZBP o rekomendacji Komitetu Stabilności Finansowej

Szymon Szadkowski

  • Opublikowano: 14 stycznia 2017, 18:06

  • 1
  • Powiększ tekst

KSF, który rekomenduje podwyższenie wymogów kapitałowych dla banków, może oznaczać mniejszą zdolność banków do udzielania kredytów dla gospodarki. Nałożenie z kolei dodatkowego bufora na wszystkie banki, będzie stanowić duże obciążenie dla nich. Bufor z kolei, o którym wspomina KSF w swojej rekomendacji zdaniem ZBP, jest bardzo wysoki i nie wiadomo, od kiedy ma obowiązywać - poinformował Związek Banków Polskich (ZBP) nasz portal

Sektor bankowy dąży do wypracowania takich rozwiązań, które nie doprowadziłby do destabilizacji polskich banków, co nie pozostawałoby bez wpływu na klientów banków. Zbyt rygorystyczne regulacje mogłyby również doprowadzić do zmniejszenia zdolności rozwojowych i osłabienia gospodarki.

Banki nie mają dużych możliwości zwiększenia kapitałów poza zatrzymaniem wypracowanych zysków. Stan Giełdy oraz sytuacja finansowa głównych akcjonariuszy polskich banków uczyni bardzo trudnym emisje nowych akcji. Kredyt dla gospodarki stanie się zatem droższy. Większość banków i tak nie może wypłacić dywidendy na skutek zapisów rekomendacji KNF dotyczącej polityki dywidendowej w bankach - mówi dr Mariusz Zygierewicz dyrektor zespołu Ekonomiczno-Regulacyjnego Związku Banków Polskich, w rozmowie z portalem wgospodarce.

Przy wprowadzaniu kolejnych regulacji nie należy także pomijać faktu, że w przeciągu ostatnich kilkudziesięciu miesięcy na polski sektor bankowy zostały nałożone liczne obciążenia, w tym m.in. związane z dodatkowym podatkiem bankowym, podwyższeniem domiarów kapitałowych i koniecznością wykorzystania części środków z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego na restrukturyzację kilku Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo Kredytowych.

Zdaniem Zygierewicza z ZBP nieznane są szczegóły rekomendacji KNF przy dobrowolnej restrukturyzacji kredytów walutowych.

Szczegóły będą bardzo ważne. Należy mieć nadzieję, że jak wszystkie projekty rekomendacji będą one konsultowane z bankami, tymczasem należy pamiętać, że w Sejmie jest projekt ustawy prezydenckiej. Jeśli wszystkie obciążenia finansowe i kapitałowe zostaną nałożone na banki jednocześnie, to może oznaczać poważne kłopoty. Ustawa przedstawiona przez Prezydenta obniży zyski banków, które poważnie utrudnią gromadzenie kapitału na wyższe wymogi kapitałowe - dodaje Zygierewicz.

ZBP jednoczenie pozytywnie odniósł się co do zmian zasad działania Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.

Należy jednak pamiętać, że środki Funduszu są ograniczone, a jego ewentualne zwiększenie będzie oznaczać dodatkowe obciążenie finansowe dla banków - uważa Zygierewicz.

Czytaj więcej o rekomendacji KSF

Powiązane tematy

Komentarze