Na Słowacji łapówki za kontrakty to blisko 13 proc. ich wartości
Średnia kwota łapówek przy otrzymywaniu zamówień publicznych lub dotacji sięga na Słowacji 13 procent wartości kontraktów - głosi studium Związku Przedsiębiorców Słowacji (PAS) i dwóch organizacji pozarządowych.
Oznacza to, że w związku z samymi tylko przetargami publicznymi łapownictwo pochłania corocznie pół miliarda euro. Będącą podstawą studium ankietę przeprowadzono w ponad 400 słowackich firmach.
"Przedsiębiorcy uważają problem korupcji za bardzo ważny. Podczas gdy w 2006 roku uznali korupcję za czwartą co do znaczenia przeszkodę w swej działalności, to cztery lata później korupcja znalazła się na czele tej klasyfikacji" - zaznaczył PAS dodając, iż problem jest nadal aktualny.
Według ankietowanych firm największe ryzyko korupcji dotyczy umów z ministerstwami i innymi urzędami państwowymi, jak też z instytucjami, które wypłacają pieniądze z funduszy Unii Europejskiej.
Zdaniem przedsiębiorców, słowackie przepisy w sprawie zwalczania korupcji odpowiadają wymogom, ale nie są dostatecznie wykorzystywane w praktyce. Sytuację mogłoby poprawić wprowadzenie nagród finansowych za zgłaszanie przypadków przekupstwa.
Badania ankietowe Transparency International lokują Słowację w grupie najbardziej dotkniętych korupcją państw UE. W klasyfikacji globalnej w ubiegłym roku nieco poprawiła swą pozycję, zajmując 62 miejsce pod względem stopnia odczuwalności skorumpowania sektora publicznego.
(PAP)
dmi/ ap/