Od kwietnia KAS zajęła ponad 3 tys. automatów do gier
Ponad 3 tys. automatów do gier zatrzymali funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policjantami od 1 kwietnia, kiedy wprowadzono nowelizację ustawy o grach hazardowych - poinformował w piątek w Sejmie wiceminister finansów Piotr Walczak.
Wiceminister, zastępca szefa KAS odpowiadał w piątek w Sejmie na pytania posłów w sprawie wdrażania tzw. ustawy hazardowej.
1 kwietnia weszła w życie nowelizacja ustawy o grach hazardowych. Nowe rozwiązania wprowadziły znaczące zmiany prawne dotyczące gier hazardowych. Jedną z najważniejszych jest powierzenie Totalizatorowi Sportowemu wyłączności na urządzanie gier hazardowych w internecie (poza zakładami wzajemnymi) oraz gier na automatach (poza kasynami gier).
Jak przekazał, Krajowa Administracja Skarbowa zaraz po wejściu w życie ustawy o grach hazardowych rozpoczęła eliminację ze sfery publicznej nielegalnego hazardu. Zdaniem ministra spowodowało to zmniejszenie ilości nielegalnych reklam o hazardzie funkcjonujących w przestrzeni publicznej.
Zmasowana akcja, prowadzona przez funkcjonariuszy i pracowników Krajowej Administracji Skarbowej i służby celno-skarbowej, wspomaganych przez funkcjonariuszy policji, którzy aktywnie włączyli się w działanie na rzecz ograniczenia szarej strefy w tym obszarze, spowodowała, że do czwartku (20 kwietnia - PAP) zweryfikowaliśmy 8 tys. 800 lokalizacji, w których wiemy, że były urządzane nielegalne gry - powiedział wiceminister.
Walczak wyjaśnił, że w wyniku kontroli funkcjonariusze zajęli łącznie 1330 automatów - "to są dane z wczoraj".
Dodatkowo, zajęliśmy jeszcze 2 tys. automatów w nielegalnych magazynach, które także udało się rozbić - mówił.
Dodał, że w większości przypadków trwają czynności procesowe i administracyjne w tym zakresie.
Widać pozytywne wyniki wprowadzenia tych zmian legislacyjnych - podkreślił wiceminister.
Jak przypomniał Walczak, nowela wprowadziła istotne zmiany w zakresie modelu gier hazardowych, których celem jest przede wszystkim zapewnienie jak najwyższego poziomu ochrony graczy i ograniczenie występowania zjawiska szarej strefy w środowisku gier hazardowych.
Osiągniecie określonych celów ma zapewnić jak najdalej idące zmniejszenie występowania szkodliwych społecznych i ekonomicznych skutków hazardu, w tym również start dla budżetu państwa związanych z funkcjonowaniem szarej strefy w grach hazardowych - tłumaczył wiceminister.
Krajowa Administracja Skarbowa działa od 1 marca 2017 roku na podstawie specjalnej ustawy. Powstała w wyniku konsolidacji Służby Celnej, administracji podatkowej i kontroli skarbowej.
Na podst. PAP