W Białymstoku powstaje marsjański łazik
Na Politechnice Białostockiej powstaje łazik marsjański Hyperion. Projekt już otrzymał ponad 360 tys. zł wsparcia z resortu nauki. W maju możliwości łazika zostaną sprawdzone podczas zawodów organizowanych w bazie na pustyni w stanie Utah (USA).
W 2011 roku białostoccy studenci z łazikiem Magma2 wygrali zawody University Rover Challenge w Utah. W tym roku chcą powtórzyć ten sukces.
Prodziekan ds. promocji wydziału mechanicznego Politechniki Białostokiej Kazimierz Dzierżek poinformował, że w ubiegłym ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego przyznał 366 tys. zł na realizację projektu "Projekt robota mobilnego (łazika marsjańskiego) na zawody University Rover Challenge 2013 i 2014". Pieniądze będą przeznaczone przede wszystkim na budowę łazika, pokryją też koszty wyjazdu studentów do Stanów Zjednoczonych.
W projekcie bierze udział ośmiu białostockich studentów. Koordynatorem jest Piotr Ciura, doktorant z Politechniki Białostockiej, który brał udział w budowaniu wcześniejszych łazików marsjańskich tej uczelni.
Hyperion będzie zbudowany z aluminium, a nie jak poprzednie łaziki z poliwęglanów. Dzięki temu ma być bardziej trwały i przystosowany do "marsjańskich warunków", możliwe będzie m.in. poruszanie się po kamienistym terenie. Łazik wyposażony będzie również w kamery, system GPS i specjalne ramię manipulatora.
Zawody w Utah odbędą się w dniach 30 maja - 1 czerwca, wezmą w nich udział studenci z różnych części świata: m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Kanady i Indii. Polskę będą reprezentować studenci z Białegostoku, Rzeszowa i Wrocławia.
AM/PAP