Informacje

Ostatni dzwonek na złożenie PIT-a i rozliczenie podatku za 2016 rok!

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 2 maja 2017, 09:43

    Aktualizacja: 2 maja 2017, 11:37

  • 0
  • Powiększ tekst

Wtorek jest ostatnim dniem na złożenie PIT-a i rozliczenie podatku za zeszły rok. Ze względu na to, że w tym roku 30 kwietnia wypadł dzień wolny od pracy - niedziela, a 1 maja był także dniem wolnym od pracy, PIT-y z rozliczeniem za zeszły rok można składać jeszcze dziś. Zgodnie z danymi MF już ok. 9,5 mln podatników złożyło e-PIT-y.

Zgodnie z informacjami MF w ostatnim dniu rozliczeniowym pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej dyżurują w salach obsługi urzędu. Informacje o dokładnych godzinach pracy można znaleźć w konkretnym urzędzie skarbowym lub na jego stronie internetowej.

Paweł Jurek z biura prasowego Ministerstwa Finansów poinformował, że deklarację można złożyć w urzędzie skarbowym - sale obsługi podatników czynne są jak w każdy wtorek. "Zeznanie można także przesłać za pośrednictwem poczty, gdzie decydująca jest data stempla pocztowego. Do północy można także wypełnić i przesłać PIT za pośrednictwem systemu e-deklaracje oraz Portalu Podatkowego MF" - powiedział Jurek.

Jego zdaniem jeśli deklarację składamy na ostatnią chwilę, to najwygodniejsze i najszybsze będzie skorzystanie z usługi wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (tzw. PFR). "To najwygodniejsza forma, gdyż po podaniu danych autoryzacyjnych, otrzymujemy PIT już wstępnie wypełniony przez urzędników na podstawie otrzymanych informacji od płatników, czyli od naszych pracodawców. Usługa PFR obejmuje PIT-37 oraz PIT-38" - wyjaśnił.

Z PFR PIT-37 mogą skorzystać zarówno osoby, które rozliczają się indywidualnie, jak i wspólnie z małżonkiem oraz rodzice samotnie wychowujący dzieci. Natomiast PFR PIT-38 jest przeznaczony dla osób, które rozliczają przychody z kapitałów pieniężnych i składają zeznanie indywidualnie.

Osoby, które chcą skorzystać z tej możliwości, znajdą na Portalu Podatkowym swoje roczne rozliczenie z danymi wprowadzonymi już przez urząd skarbowy. Po pobraniu PFR, muszą zweryfikować zawarte w nim dane, uzupełnić o ulgi i odliczenia, jeśli z nich korzystają, mogą też przekazać 1 proc. na wybraną organizację pożytku publicznego.

Według resortu finansów PFR pozwala nie tylko uniknąć błędów związanych z przepisywaniem danych z informacji od płatników. Jest to także rozwiązanie wygodne, proste, oszczędzające czas i pieniądze.

Ponadto, jak dodaje MF, podatnicy, którzy rozliczają się on-line, jak co roku mogą korzystać z aplikacji e-Deklaracje Desktop, która umożliwia osobom fizycznym składanie formularzy elektronicznych bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

PAP, sek

Powiązane tematy

Komentarze