Informacje

PGE osiągnęła najwyższy kwartalny poziom produkcji energii elektrycznej od 5 lat

br

  • Opublikowano: 12 maja 2017, 09:41

  • 0
  • Powiększ tekst

Polska Grupa Energetyczna (PGE) osiągnęła największy wolumen produkcji energii elektrycznej od 5 lat notując 14-proc. wzrost r/r do 15 TWh, w tym wzrost produkcji z węgla brunatnego o 24 proc. r/r do 13,16 TWh, podała spółka.

Pierwszy kwartał 2017 r. był rekordowy dla Grupy PGE pod kątem finansowym i operacyjnym, szczególnie z punktu widzenia wolumenów produkcji. Dzięki zakończeniu kompleksowej modernizacji Elektrowni Bełchatów mogliśmy odnotować wzrost produkcji z węgla brunatnego o 24 proc. w stosunku do analogicznego okresu w 2016 r. W sumie Grupa wyprodukowała 15 TWh ze wszystkich źródeł, co jest najlepszym wynikiem kwartalnym od 5 lat. Bardzo dobre wyniki operacyjne i finansowe w I kwartale stanowią solidny fundament dla dobrego roku w Grupie PGE - powiedział prezes Henryk Baranowski, cytowany w komunikacie.

Jak napisano w informacji skonsolidowany zysk operacyjny spółki powiększony o amortyzację i odpisy aktualizujące (EBITDA) za I kwartał 2017 r. wyniósł niemal dwa miliardy złotych (1,948 mld zł) i był wyższy o 7 proc. niż rok temu. Największy udział w zysku EBITDA Grupy PGE w pierwszym kwartale 2017 r. miał segment energetyki konwencjonalnej, który wyniósł blisko 992 mln zł. Segment dystrybucji zakończył raportowany okres z wynikiem ponad 618 mln zł. Segment obrotu wygenerował 243 mln zł, a segment energetyki odnawialnej 91 mln zł.

W I kwartale 2017 r. produkcja z węgla brunatnego wyniosła 10,6 TWh.

To efekt mniejszego obciążenia remontowego, związanego z powrotem do pracy bloków modernizowanych w okresie bazowym - czytamy w komunikacie.

Produkcja energii z węgla kamiennego wyniosła 2,82 TWh i spadła o 7 proc. r/r ze względu na remont bloku 3 w Elektrowni Opole. Produkcja energii w elektrowniach wiatrowych wzrosła o 7 proc. r/r do 0,32 TWh. O 19 proc. wzrósł również wolumen produkcji z gazu, który w I kwartale wyniósł 0,95 TWh. Jest to efekt oddania do użytku nowego bloku gazowo-parowego w Elektrociepłowni Gorzów, przekazanego do eksploatacji w styczniu 2017 r. Wolumen dystrybucji energii elektrycznej wyniósł 8,96 TWh i był o 4 proc. wyższy w stosunku do okresu bazowego, podano także.

Grupa kapitałowa PGE jest liderem sektora z ok. 40-proc. udziałem w rynku wytwarzania konwencjonalnego, 30-proc. w sprzedaży dla klientów końcowych (5,2 mln odbiorców indywidualnych i biznesowych) oraz ok. 10-proc. w OZE. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.

Czytaj także: PGE ma samodzielnie nabyć aktywa EDF w Polsce

Na podst. ISBnews

Powiązane tematy

Komentarze