Informacje

fot. Wikimedia Commons
fot. Wikimedia Commons

Zapomniani, wybitni polscy ekonomiści doczekali się filmu o sobie WIDEO

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 7 czerwca 2017, 08:19

    Aktualizacja: 7 czerwca 2017, 09:51

  • 0
  • Powiększ tekst

Fundacja Wolności i Przedsiębiorczości – organizacja kształcąca przyszłych liderów społecznych i stawiająca sobie za cel promocję rozwiązań opartych o dobrowolność i wolny rynek – zorganizowała w kinie ARS premierę filmu „Zapomniani. Historia krakowskiej szkoły ekonomicznej.”

Bohaterami filmu są Adam Krzyżanowski, Ferdynand Zweig i Adam Heydel, przedwojenni intelektualiści, zwolennicy liberalizmu gospodarczego. Film opowie o zapomnianym a jednocześnie ważnym fragmencie historii ekonomii, pokaże wpływ liberalnego dziedzictwa Austro-Węgier i osobliwie Juliana Dunajewskiego na kształtowanie się idei powielanych później przez szkołę krakowską, opowie o problemach, z jakimi musieli mierzyć się Krzyżanowski, Zweig i Heydel w swojej pracy, będzie też dotyczył elementów historii gospodarczej Polski ukazanych z perspektywy węzłowych wydarzeń: odzyskania niepodległości, zamachu majowego, wielkiego kryzysu. Ważną częścią „Zapomnianych” jest pokazanie procesu rugowania z pamięci krakowskiej tradycji ekonomicznej oraz wskazanie na jej potencjalne odrodzenie. Adam Heydel zginął zamordowany w Auschwitz, Ferdynand Zweig wyemigrował i po wojnie już nie wrócił do Polski, Adam Krzyżanowski w nowej rzeczywistości politycznej został odsunięty od prowadzenia zajęć na uniwersytecie i pisał do szuflady. Mimo to, ich idee nadal mogą być interesujące dla współczesnych Polaków a ich pomysły mogą być wykorzystane.

Premiera filmu odbyła się 27.05 w kinie ARS, w sali Reduta. „Zapomniani” zostali zrealizowani przez Fundację Wolności i Przedsiębiorczości za w pełni prywatne środki na które złożyły się grant od amerykańskiej fundacji ATLAS Network oraz dobrowolne wpłaty od polskich Darczyńców. W filmie w roli ekspertów wystąpią min. prof. Andrzej Chwalba, prof. Julian Dybiec, prof. Witold Kwaśnicki oraz dr Małgorzata Jantos która objęła go swoim patronatem. W „Zapomnianych” publiczność zobaczyła też scenki aktorskie ukazujące bohaterów krakowskiej ekonomii.

"W filmie chciałem pokazać, że jak najbardziej możliwe jest bycie wolnorynkowcem i patriotą. Heydel i reszta szkoły krakowskiej starając się odpowiedzieć na pytanie o to, co zrobić aby Polska była bogata, mówili, że trzeba dać więcej wolności jej obywatelom. Ta rada będzie działać także dziś" - mówi dr Marcin Chmielowski, wiceprezes Fundacji Wolności i Przedsiębiorczości, scenarzysta i reżyser filmu.

Całość filmu można obejrzeć poniżej:

Powiązane tematy

Komentarze