Informacje

OECD: światowa gospodarka ma się coraz lepiej, ale nadal wymaga wsparcia

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 7 czerwca 2017, 11:03

  • Powiększ tekst

Poprawa w światowej gospodarce jest coraz bardziej widoczna, ale nadal wymaga ona wsparcia ze strony pro-wzrostowej polityki - ocenia Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w czerwcowej aktualizacji "OECD Economic Outlook".

Sytuacja w światowej gospodarce w ostatnim czasie uległa poprawie, jednak wsparcie ze strony polityki (wspierających wzrost - PAP) jest konieczne, by ożywienie było solidne i trwałe - napisano w raporcie.

OECD prognozuje, że wzrost gospodarczy na świecie w 2018 r. przyspieszy do 3,6 proc. rocznie, z 3,5 proc. w 2017 r. Dla całego obszaru OECD prognozuje się 2,1 proc. rok do roku w 2017 r. i 2018 r.

Wzrostowi światowego PKB (...) sprzyjać będą coraz lepsze rezultaty (pro-wzrostowych – PAP) rozwiązań na niektórych rynkach wschodzących, szczególnie w Azji oraz założenie umiarkowanego wsparcia fiskalnego w pewnej liczbie rozwiniętych gospodarek, szczególnie w USA w 2018 r. - ocenia OECD.

Gospodarka Stanów Zjednoczonych rozwijać się ma według OECD w tempie 2,25-2,5 proc. w latach 2017-2018. Ekonomiści organizacji zakładają w swoich prognozach impuls fiskalny rzędu 0,75 proc. PKB w 2018 r. po cięciu podatków dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw oraz niewielkim wzroście wydatków rządowych. W przypadku braku wsparcia ze strony fiskalnej w 2018 r. dynamika PKB w USA - zdaniem OECD - "będzie bliższa" 2 proc.

W Japonii w 2018 r. wzrost ma spowolnić do ok. 1 proc. z 1,4 proc. w 2017 r. - szacuje OECD.

Dla strefy euro OECD prognozuje przeciętną stopę wzrostu gospodarczego rzędu 1,75 proc. do końca 2018 r.

Ekonomiści OECD uważają, że amerykańska Rezerwa Federalna i Europejski Bank Centralny powinny zacieśniać politykę monetarną w najbliższych latach.

Pożądana jest dalsza stopniowa redukcja stymulacji monetarnej w Stanach Zjednoczonych. W sytuacji, gdy oczekuje się, że w 2018 r. inflacja będzie kształtować się nieco powyżej celu (2 proc. - PAP), a wolne moce na rynku pracy będą coraz niższe, stopa procentowa powinna być podwyższana zgodnie z medianą oczekiwań członków Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (3 podwyżki rocznie w 2017 i 2018 r. - PAP), do 2,25 proc. na koniec horyzontu prognoz (2018 r. - PAP). Odnośnie portfela aktywów posiadanych przez Fed, Rezerwa będzie musiała przedstawić inwestorom więcej informacji, w jaki sposób zamierza osiągnąć cele nakreślone we wrześniu 2014 r. w wytycznych dotyczących normalizacji polityki monetarnej (....) - napisano w raporcie.

W strefie euro, przy prognozach wzrostu inflacji bazowej do celu na koniec 2018 r., EBC powinien stopniowo ograniczać skalę skupu aktywów w 2018 r. Rozwój sytuacji inflacyjnej również będzie uzasadniał stopniowe wycofywanie się z polityki ujemnych stóp procentowych – dodano.

Na podst. PAP

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych