Informacje

fot. Materiały promocyjne
fot. Materiały promocyjne

Wojciech Jasiński znów prezesem Orlenu - zapowiedziano też zmiany w zarządzie

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 27 czerwca 2017, 08:14

  • Powiększ tekst

Rada nadzorcza PKN Orlen powołała ponownie na stanowisko prezesa spółki Wojciecha Jasińskiego. Będzie to nowa, 3-letnia kadencja, która rozpocznie się w piątek, po zakończeniu Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za 2016 r.

Rada nadzorcza zdecydowała o powołaniu na stanowisko prezesa zarządu Wojciecha Jasińskiego sprawującego tę funkcję od dnia 16 grudnia 2015 r. — poinformowało w poniedziałek późnym wieczorem biuro prasowe PKN Orlen.

Jak podkreślił płocki koncern w komunikacie, „rada powierzyła również Wojciechowi Jasińskiemu misję utworzenia zarządu nowej kadencji”.

Wiceprezes PKN Orlen Sławomir Jędrzejczyk i członek zarządu tej spółki Piotr Chełmiński złożyli w poniedziałek oświadczenia, że nie będą ubiegać się o stanowiska w zarządzie płockiego koncernu w kolejnej, 3-letniej kadencji, która rozpocznie się po najbliższym Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniu akcjonariuszy płockiego koncernu zaplanowanym na piątek, 30 czerwca.

Wydany wcześniej, w poniedziałek wieczorem, komunikat PKN Orlen, dotyczący Jędrzejczyka i Chełmińskiego nie wspomina o przyczynach ich decyzji.

Sławomir Jędrzejczyk został powołany do zarządu PKN Orlen w czerwcu 2008 r., a od września 2008 r. jest jego wiceprezesem ds. finansowych. Z kolei Piotr Chełmiński jest członkiem zarządu płockiego koncernu od marca 2012 r., obecnie ds. rozwoju i energetyki, a wcześniej ds. petrochemii.

Zwyczajne Walne Zgromadzenie akcjonariuszy PKN Orlen odbędzie się 30 czerwca w Płocku. W trakcie obrad rozpatrzone zostaną m.in. uchwały dotyczące zatwierdzenia sprawozdania finansowego spółki, podziału jej zysku i wypłaty dywidendy za 2016 r., udzielenia absolutorium dla zarządu i członków rady nadzorczej oraz zmian w składzie rady, o co wnioskował minister energii, działający w imieniu Skarbu Państwa, jako akcjonariusz płockiego koncernu.

Obecna, trzyletnia kadencja zarządu PKN Orlen rozpoczęła się w maju 2014 r. Wcześniej, w marcu 2014 r., rada nadzorcza tej spółki wybrała ponownie na jej prezesa Jacka Krawca, jako wiceprezesa Sławomira Jędrzejczyka, a na członków zarządu Piotra Chełmiński, Krystiana Patera i Marka Podstawę.

Cały, pięcioosobowy skład zarządu PKN Orlen został wtedy powołany na wspólną, trzyletnią kadencję, która rozpoczęła się po wygaśnięciu wcześniejszej, co nastąpiło po Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniu zatwierdzającym sprawozdanie finansowe płockiego koncernu za 2013 r. - odbyło się ono w połowie maja 2014 r.

W grudniu 2015 r. rada nadzorcza PKN Orlen odwołała z funkcji prezesa spółki Krawca i powołała na to stanowisko Wojciecha Jasińskiego, b. ministra Skarbu Państwa. Jak informował wówczas płocki koncern, Jasiński został powołany na wspólną, trzyletnią kadencję zarządu, która kończy się z dniem odbycia Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia zatwierdzającego sprawozdanie finansowe spółki za rok 2016 - stanie się to właśnie 30 czerwca.

W lutym 2016 r., rada nadzorcza PKN Orlen odwołała Marka Podstawę z zarządu płockiego koncernu i powołała jako wiceprezesa Mirosława Kochalskiego oraz jako członka zarządu Zbigniewa Leszczyńskiego. Po tych zmianach zarząd tej największej krajowej spółki paliwowej liczy dotychczas sześć osób.

Deklaracje Jędrzejczyka i Chełmińskiego o tym, iż nie będą ubiegali się o stanowiska w zarządzie PKN Orlen, oznaczają, że rada nadzorcza spółki będzie musiała uzupełnić skład zarządu nowej, trzyletniej kadencji, przynajmniej o jedną osobę.

Zgodnie ze statutem PKN Orlen, zarząd spółki może liczyć od 5 do 9 członków, łącznie z prezesem i wiceprezesami. Członków zarządu powołuje i odwołuje rada nadzorcza płockiego koncernu z wyjątkiem jednego, w sprawie powołania i odwołania którego decyzję podejmuje minister właściwy do spraw Skarbu Państwa, do czasu zbycia przez Skarb Państwa ostatniej akcji spółki.

wPolityce.pl/ PAP/ as/

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych