AKTUALIZACJA
Farsa! Obajtek bez absolutorium za 27 mld zysku Orlenu
Zwyczajne Walne Zgromadzenie Orlenu, które obraduje we wtorek w Płocku (Mazowieckie), nie udzieliło absolutorium 11 członkom zarządu pełniącym swe funkcje w 2023 r., w tym ówczesnemu prezesowi spółki Danielowi Obajtkowi.
Zgodnie z decyzją akcjonariuszy Orlenu, oprócz Daniela Obajtka, absolutorium nie otrzymali również: Armen Artwich, Adam Burak, Patrycja Klarecka, Michał Róg, Jan Szewczak i Józef Węgrecki, a także Piotr Sabat, Krzysztof Nowicki, Iwona Waksmundzka-Olejniczak oraz Robert Perkowski.
W każdym z głosowań nad 11 członkami zarządu przeciwko udzieleniu absolutorium opowiedziało się ponad 90 proc. akcjonariuszy.
»» O spółkach skarbu państwa w oku politycznej burzy czytaj tutaj:
Sasin o SSP: rząd Tuska rządem narodowej destrukcji!
Orlen. Czy będzie zemsta na Obajtku?
Głosowania nad absolutorium przeprowadzono osobno i imiennie. W każdym z projektów uchwał widniał zapis, że ZWZ nie udziela absolutorium z wykonania obowiązków w roku obrotowym 2023 zarówno w przypadku członków zarządu, jak i rady nadzorczej Orlenu, którzy sprawowali funkcje w okresie.
„W przypadku Orlen analiza działalności spółki w roku 2023 prowadzi do wniosku o braku przesłanek do udzielenia absolutorium dla członków zarządu i członków rady nadzorczej Orlen” - brzmi uzasadnienie do projektów uchwał, które ostatecznie przyjęło wtorkowe ZWZ. Takie stanowisko - jak wyjaśniono w dokumencie - jest spowodowane „negatywnym wpływem decyzji podejmowanych przez członków organów pełniących funkcje w 2023 r. na wyniki finansowe i działalność operacyjną spółki”.
»» O biznesie Orlenu w 2023 r. czytaj tutaj:
Moc! Orlen w 2023 r. zarobił na czysto 27,565 mld zł
Bez Obajtka zyski Orlenu lecą na łeb
Menadżerowie Tuska polegli. Gdzie ten zysk?
Rada nadzorcza też bez skwitowania
Zwyczajne Walne Zgromadzenie Orlenu nie udzieliło też absolutorium 10 członkom rady nadzorczej pełniącym swe funkcje w 2023 r., w tym ówczesnemu przewodniczącemu Wojciechowi Jasińskiemu.
Jak zdecydowali akcjonariusze Orlenu, oprócz Wojciecha Jasińskiego, absolutorium nie otrzymali także: Andrzej Szumański, Anna Wójcik, Barbara Jarzembowska, Andrzej Kapała, Michał Klimaszewski, Roman Kusz, Jadwiga Lesisz oraz Anna Sakowicz–Kacz i Janina Goss.
Głosowania nad absolutorium przeprowadzono osobno i imiennie. W każdym z projektów uchwał widniał zapis, że ZWZ nie udziela absolutorium z wykonania obowiązków w roku obrotowym 2023 zarówno w przypadku członków zarządu, jak i rady nadzorczej Orlenu, którzy sprawowali funkcje w tym okresie.
W stosunku do każdego członka rady nadzorczej za nieudzieleniem absolutorium było 83 proc. głosów.
ZWZ będzie kontynuowane 24 lipca
Zwyczajne Walne Zgromadzenie Orlenu ogłosiło we wtorek 30-dniową przerwę w obradach przed zajęciem się uchwałą o zmianach w Radzie Nadzorczej spółki. O przerwę wnioskował przedstawiciel Skarbu Państwa.
Wcześniej walne zgromadzenie zmieniło proponowaną kolejność uchwał, tak by uchwała o zmianach w RN miała być głosowana jako ostatnia przed zamknięciem obrad.
Przed ogłoszeniem przerwy ZWZ Orlenu przyjęło uchwałę ustalającą na dziesięciu liczbę członków Rady Nadzorczej. Odrzuciło jednak projekt uchwały o ustaleniu wysokości wynagrodzeń członków RN.
PAP, sek
»» O sytuacji w Orlenie czytaj też tutaj: