Informacje

fot. Internet
fot. Internet

Najpiękniejsza elektrownia na świecie? Chiny zbudowały solarną pandę

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 7 lipca 2017, 12:44

  • 0
  • Powiększ tekst

Chiny od kilku lat sporo inwestują w dywersyfikację źródeł energii. I choć kraj ten wciąż jest dość konserwatywny jeśli chodzi o energetykę to widać znaczące postępy, np. przy wdrażaniu energii słonecznej. Najnowsza elektrownia solarna robi wrażenie - nie tylko ze względu na generowaną moc.

tytuł

źródło: China Merchants New Energy/Panda Green Energy

W prowincji Datong w Chinach powstała właśnie pierwsza na świecie elektrownia solarna kształtem przypominająca niedźwiedzia pandę. China Merchants New Energy Group, jeden z największych chińskich koncernów energetycznych trudniących się tzw. czystą energią, chciał właśnie w ten sposób uhonorować to legendarne, chińskie zwierze.

tytuł

źródło: China Merchants New Energy/Panda Green Energy

Na 248 akrach ustawiono panele słoneczne zdolne wytworzyć łącznie 3,2 miliardy kilowato-godzin w ciągu najbliższych 25 lat. Na chwilę obecną działa jedynie część paneli, które dostarczają nieco mniejszą ilość energii - jest to tzw. faza pierwsza inwestycji.

Jednak na pojedynczej pandzie się nie skończy, bowiem koncern planuje już budowę drugiej, solarnej pandy o nieco większej mocy.

Elektrownia ma zredukować emisję dwutlenku węgla o 2,74 mln. ton.

Panda wielka

tytuł

źródło: Wikimedia Commons

Niedźwiedź bambusowy (Ailuropoda melanoleuca) – gatunek drapieżnego ssaka z rodziny niedźwiedziowatych (Ursidae).

Panda wielka zamieszkuje lasy bambusowe na wysokości 1200–4100 m n.p.m. (zimą schodzi do 800 m n.p.m.). Jej przynależność do drapieżnych nie ulega wątpliwości, jednak w rzeczywistości odżywia się pędami roślin (głównie bambusa), nie gardzi też rybami i małymi gryzoniami. Zaliczenie pandy do zwierząt drapieżnych spowodowane jest budową jej układu pokarmowego. Jest on zbudowany jak u zwierząt spożywających pokarm mięsny. Z tego powodu panda musi jeść bardzo dużo, nawet do 40 kg dziennie. Spowodowane jest to tym, że panda trawi tylko 25 proc. spożytego pokarmu (gdy na przykład krowy trawią 80 proc. spożytego pokarmu). Przez długi czas była zaliczana do rodziny szopowatych jako odległy krewny pandy małej, jednak badania genetyczne wykazały, że panda wielka jest spokrewniona z niedźwiedziami, od których oddzieliła się we wczesnym rozwoju rodziny niedźwiedziowatych. Jej najbliższym krewnym jest niedźwiedź andyjski.

Panda wielka należy do zwierząt narażonych na wyginięcie, głównie wskutek stopniowego ograniczania obszarów dla niej dostępnych, ale także niskiej rozrodczości.

Science Alert/ as/

Powiązane tematy

Komentarze