Informacje

Komisja Europejska wspiera Baltic Pipe. „Konieczne są trzy niezależne źródła gazu”

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano · 7 lipca 2017, 16:44

  • 0
  • Tagi: Baltic Pipe biznes Bruksela gaz Komisja Europejska
  • Powiększ tekst

Komisja Europejska chciałaby, aby każde państwo UE mogło korzystać z co najmniej trzech niezależnych źródeł dostaw gazu - powiedział komisarz UE ds. polityki klimatycznej i energetycznej Miguel Arias Canete w Grodnie (Zachodniopomorskie)

Jak mówił dziennikarzom Canete, KE zależy na takiej dywersyfikacji źródeł, dlatego Komisja wspiera szereg projektów, które stworzą taką sytuację. Wyjaśnił, że dlatego UE rozwija gazowy "korytarz południowy" z Azerbejdżanu, podczas gdy - jak zwrócił uwagę - Gazprom zrezygnował z budowy podobnej trasy dostaw.

Drugim przedsięwzięciem wpisującym się w cel dywersyfikacyjny jest - według Canete – opracowana przez KE unijna strategia dla LNG.

Wreszcie wspieramy Polskę przy projekcie Bramy Północnej, przez którą ma być sprowadzany gaz norweski - dodał komisarz.

Mówiąc o innych priorytetach Unii w sektorze energii Canete przypomniał o zakładanym wzroście w najbliższych latach efektywności energetycznej o 30 proc.

Dzięki temu, o taki sam procent moglibyśmy zmniejszyć import gazu i ropy naftowej, a także zmniejszyć uzależnienie od krajów, takich jak Rosja. Najtańsza, najbezpieczniejsza, najczystsza energia to ta, której nie zużyjemy - podkreślił.

Komisja Europejska nadal wspiera także energetykę odnawialną.

Kolejny priorytet Unii Europejskiej to odnawialne źródła energii, które stają się coraz bardziej dostępne pod względem kosztowym. W ostatnich latach udało się o 18 proc. obniżyć koszty paneli słonecznych. Jeśli chodzi o energetykę wiatrową udało się obniżyć koszty o 30 proc. – zaznaczył Canete.

Unijny komisarz brał udział w piątek w konferencji "Pokonywanie barier administracyjnych w rozwoju mikroźródeł energii odnawialnej jako podstawy energetyki obywatelskiej - doświadczenia w Polsce i w UE", zorganizowanej przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej

PAP, MS

Komentarze