Wrażliwe dane pacjentów - jak uchronić je przed cyberatakiem?
Ostatnio coraz częściej spotykamy się z cyberatakami i wyciekami danych z różnych organizacji. Problem ten spowodowany jest przyjmowaniem złych założeń przez zarządzających działami IT, którzy nadmiernie ufają swoim pracownikom.
– Ci są podatni na fishing, lubią stosować własne rozwiązania, aplikacje czy usługi sieciowe – powiedział Kamil Kaczyński, asystent naukowo-dydaktyczny, Wojskowej Akademii Technicznej – Zawsze wiedzą lepiej niż administratorzy IT, co powinno być na ich komputerach. To wszystko prowadzi do rozprzestrzeniania się groźnego oprogramowania, jak np. Ransomware, z którym mieliśmy do czynienia w postaci słynnego WannaCry.
Prowadzi to do takich wycieków danych, jaki miał niedawno miejsce w szpitalu w Kole, gdzie serwer plików był zupełnie niezabezpieczony. Spowodowało to kradzież danych 50 tys. pacjentów. Były to informacje bardzo wrażliwe, dotyczące stanu zdrowia, grupy krwi, chorób zakaźnych, a także numery pesel. Ich ujawnienie mogło wyrządzić bardzo dużą krzywdę wielu osobom – doprowadzić do podrobienia ich dokumentów czy zaciągnięcia na ich dane kredytów. Warto zwrócić uwagę na wysoką potrzebę chronienia naszego życia cybernetycznego. Należy stosować oprogramowanie szyfrujące, antywirusowe oraz przestrzegać zasad panujących w organizacji – podsumował Kaczyński.
eNewsroom.pl/ as/