Informacje

Jest miejsce w małych miejscowościach dla bankowości pocztowej

wPolsce.pl

wPolsce.pl

wPolsce.pl to nowy telewizyjny projekt grupy medialnej Fratria: aktualne komentarze i programy publicystyczne oraz felietony filmowe

  • Opublikowano: 12 lipca 2017, 11:17

    Aktualizacja: 12 lipca 2017, 11:21

  • 1
  • Powiększ tekst

Bank Pocztowy może wypełnić lukę w małych miejscowościach, po zamykanych tam placówkach innych banków - powiedział Sławomir Zawadzki, prezes Banku Pocztowego, w rozmowie ze Stanisławem Koczotem, zastępcą redaktora naczelnego „Gazety Bankowej” w „Wywiadzie Gospodarczym” w telewizji wPolsce.pl.

Kapitał ma właściciela i to nie ma wątpliwości, ważne z perspektywy interesu narodowego jest to, żeby decyzje dotyczące finansowania polskich przedsiębiorstw (…) zapadały w Polsce. (…) Nasze firmy będą się rozwijać szybciej i będą wygrywać z konkurencją. To, że te decyzje będą zapadać w Polsce i zapadają jest bardzo istotne, wtedy mamy szanse, że najlepsze polskie projekty dostaną finansowanie, dlatego repolonizacja jest dobrze pojętym patriotyzmem gospodarczym – powiedział Zawadzki.

Jak mówił potwierdzeniem „patriotyzmu gospodarczego” jest dalsze dokapitalizowanie Banku Pocztowego. Jak dodał liczy na to, że bank pozyska kapitał, żeby rozwijać się szybciej. W strategii banku zaplanowano dokapitalizowanie w kwocie 90 mln zł w tym roku i 250 mln zł w następnych latach.I dodał, że bank musi rozwijać się dużo szybciej niż do tej pory.

Bankowość pocztowa odgrywa na świecie znaczącą rolę systemową. Banki w ostatnich latach zlikwidowały 1.300 oddziałów, blisko10 proc, sieci zostało zamkniętych przez największe banki w Polsce, co oznacza, że w mniejszych miejscowościach istnieje potrzeba rozwoju sieci usług finansowych. Jeśli poczta stanie się znaczącą instytucja finansowa wtedy wypełni tę „lukę”. To jest ważna rola systemowa – powiedział prezes Banku Pocztowego.

Jako przykłady rozwiniętej bankowości pocztowej wskazał m.in. Japonię, gdzie największym bankiem jest bank pocztowy.

Banki pocztowe są liderami w wielu dziedzinach, we Francji bank pocztowy zajmuje 6 miejsce i ma 11 mln klientów. Dla mnie istotne jest to, żeby bankowość pocztowa miała w Polsce swoją szansę – mówił Zawadzki.

Zwracał uwagę, na konieczność rozwoju nowoczesnej bankowości cyfrowej i – jako przykład - podał szwajcarski bank pocztowy, który jest w tym kraju liderem bankowości cyfrowej.

Nowoczesna bankowość pocztowa, to poczta, która staje się nowoczesną platforma usługową. W bankowości pocztowej mamy usługi poczty polskiej, mamy usługi bankowe. Nowoczesna bankowość to odpowiadanie na potrzeby klientów. Klienci potrzebują różnych usług. Poczta, dzięki nam może się stawać w swoich usługach finansowych – a te usługi przecież świadczy - nowoczesną pocztą, a na prowincji jest niezastąpiona – dodał.

Jak mówił elementem tego cyfrowego rozwoju ma być uruchomienie w III kw. tego roku platformy cyfrowej „Envelo”.

Bankowość cyfrowa Poczty Polskiej, to jest platforma dedykowana dla młodego pokolenia. My musimy też tam być. Traktujemy to jako platformę zintegrowaną z usługami pocztowymi – mówił prezes Banku Pocztowego.

Powiązane tematy

Komentarze