Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Na giełdach w Europie wzrosty

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 19 lipca 2017, 10:11

    Aktualizacja: 19 lipca 2017, 10:51

  • 0
  • Powiększ tekst

W pierwszej godzinie handlu na europejskich giełdach przeważają wzrosty. W centrum uwagi inwestorów znajdują się wyniki kwartalne spółek, rano swoje dane przedstawiło m. in. kilka szwedzkich firm. Rynek czeka też już na czwartkowe posiedzenie EBC, które może przynieść wskazówki dla przyszłości programu skupu aktywów.

Producent samochodów Volvo zanotował w II kw. 8,54 mld SK przychodów wobec 8,50 mld SK spodziewanych przez analityków. Rdr przychody spółki wzrosły o 39 proc. Kurs koncernu zniżkuje o 3,7 proc.

W środę dane finansowe podał też Electrolux. Sprzedaż netto producenta urządzeń AGD wyniosła w II kw. 31,5 mld SK wobec 31,47 mld SK oczekiwanych przez analityków rynkowych. Notowania firmy zyskują 6,1 proc.

Sprzedaż netto innej szwedzkiej spółki, Tele2, sięgnęła w II kw. 7,99 mld SK wobec 7,87 mld SK konsensusu rynkowego. Wycena operatora telekomunikacyjnego idzie w górę o prawie 5 proc.

Ponadto, Swedbank wypracował 4,75 mld SK zysku netto, podczas gdy rynek oczekiwał 4,49 mld SK. Walory banku idą w górę o 1,2 proc.

Z europejskich spółek w górę o niecałe 4 proc. idą też notowania ASML po publikacji prognoz, że w III kw. sprzedaż spółki przekroczy oczekiwania analityków.

Z kolei we wtorek po sesji wyniki za II kw. przedstawił IBM. Zysk netto koncernu wyniósł w tym okresie 2,97 USD na akcję wobec oczekiwań na poziomie 2,74 USD na akcję. Przychody spółki spadły dwudziesty pierwszy kwartał z rzędu, do 19,29 mld USD, a rynek spodziewał się 19,46 mld USD. Walory spółki w handlu przedsesyjnym idą w dół o 2,8 proc.

Ze spółek z USA, amerykański producent McCormick podał w środę, że planuje kupić brytyjski konglomerat Reckitt Benckiser Group za 4,2 mld USD. Walory brytyjskiej spółki rosną o 1,3 proc., zaś w handlu przedsesyjnym kurs McCormick rośnie o 0,1 proc.

W centrum uwagi inwestorów znajduje się też czwartkowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego, które może przynieść wskazówki dla przyszłości programu skupu aktywów.

Rada Prezesów EBC w czerwcu dyskutowała nad wszystkimi aspektami "easing bias" (możliwość dalszego poluzowania polityki monetarnej w zakresie QE lub stóp proc.), lecz zdecydowała się jedynie na rezygnację z możliwości obniżki stóp i zostawiła otwartą furtkę do ewentualnego zwiększania skali i czasu prowadzenia programu skupu aktywów - wynika z zapisów protokołu z czerwcowego posiedzenia EBC.

Najważniejsze decyzje zapadną jednak prawdopodobnie na jesieni. Rozpoczęcie stopniowego ograniczania programu skupu aktywów w 2018 r. może zostać zasygnalizowane podczas zaplanowanego na 7. września posiedzenia EBC - podał w ubiegłym tygodniu Wall Street Journal, powołując się na źródła w banku.

Uwagę zwraca też lekko umacniający się dolar, który we wtorek - na fali doniesień z Waszyngtonu - osłabił się względem euro do poziomów nienotowanych od ponad roku. W poniedziałek dwóch senatorów Partii Republikańskiej zapowiedziało, że nie poprze projektu reformy mającej zastąpić Obamacare w związku z czym prace nad reformą zostały zawieszone. Ustawa o ubezpieczeniach zdrowotnych oceniana jest przez rynki pod kątem skuteczności administracji Donalda Trumpa do przeforsowania obietnic wyborczych.

W środę rano para EUR/USD jest notowana na poziomie 1,1531 wobec 1,1584 notowanych we wtorek. Z kolei para USD/JPY jest kwotowana nieco powyżej 112 vs. wtorkowego minimum na poziomie 111,7.

Analitycy JP Morgan oceniają, że obecna słabość amerykańskiego dolara może krótkotrwała a wycena waluty wzrośnie w kolejnych miesiącach wraz z rosnącą inflacją i oczekiwaną podwyżką stóp procentowych przez amerykańską Rezerwę Federalną.

Polityczne zamieszanie wokół reformy systemu zdrowotnego w USA nie przeszkodziły jednak w ustanowieniu we wtorek nowych rekordów na Wall Stree. Na zamknięciu sesji S&P 500 i Nasdaq wzrosły do najwyższych poziomów w historii - S&P 500 znalazł się na poziomie 2.460,61 pkt., zaś Nasdaq Comp. przy 6.344,31 pkt.

Na środę za planowano publikację kilku danych makroekonomicznych.

O godz. 13.00 na rynek spłyną dane na temat liczby wniosków o kredyt hipoteczny z USA w ubiegłym tygodniu, a o godz. 14.30 inwestorzy poznają odczyty z amerykańskiego rynku nieruchomości - rozpoczęte budowy domów i wydane pozwolenia na budowę w czerwcu.

Z kolei dla rynku surowców ważne dane napłyną o godz. 16.30 - EIA, agencja Departamentu Energii USA poda oficjalne dane na temat stanu zapasów ropy w tym kraju.

tytuł

PAP/ PAP Biznes/ as/

Powiązane tematy

Komentarze