Informacje

Analitycy: drożeją paliwa

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano · 28 lipca 2017, 13:37

  • 0
  • Tagi: baryłka ropy biznes ceny paliw gospodarka OPEC paliwa
  • Powiększ tekst

Na przełomie lipca i sierpnia drożeją wszystkie rodzaje paliw - to podwyżki średnio o 4 grosze na litrze w skali całego kraju. Analitycy spodziewają się, że trend zwyżkowy utrzyma się w kolejnym wakacyjnym tygodniu

Jak zauważają analitycy BM Reflex, ceny wzrosły średnio 4 grosze na litrze w skali całego kraju. Benzyna bezołowiowa 95 kosztuje średnio 4,39 zł/l, benzyna bezołowiowa 98 - 4,73 zł/l, olej napędowy - 4,22 zł/l, zaś autogaz - 1,84 zł/l.

Podwyżki spowodowały, że ceny paliw wróciły do poziomu z połowy czerwca, a jednocześnie są ponownie wyższe niż przed rokiem: benzyny o 5-6 gr/l, diesel o 11 gr/l, autogaz o 23 gr/l - napisali specjaliści w cotygodniowym komentarzu.

Jak zauważyli, ceny różnią się w poszczególnych rejonach kraju. Wyliczyli, że różnice te sięgają od ponad 35 groszy na litrze benzyny do 37 groszy na litrze oleju napędowego i 39 groszy na litrze autogazu.

Zdecydowanie najwyższe ceny będziemy notować na stacjach przy drogach ekspresowych i autostradach, więc szukający tańszego paliwa przy planowaniu wyjazdu na wakacyjny wypoczynek powinni wybrać inne miejsce tankowania - radzą eksperci Refleksu.

Najtańsza benzyna bezołowiowa 95 jest w województwach dolnośląskim i lubuskim; za litr bezołowiowej 95 płacimy tu średnio poniżej 4,33 - 4,35 zł. Olej napędowy najtańszy jest już tradycyjnie w województwie dolnośląskim - średnio po 4,15 zł/l. Natomiast najdroższe paliwa mamy w województwie warmińsko-mazurskim - tu litr Pb 95 kosztuje średnio 4,45 zł, a diesla - 4,30 zł.

Najtaniej autogaz - średnio po 1,78 zł za litr - możemy kupić w województwach opolskim i świętokrzyskim, a najdrożej za LPG płacimy w Zachodniopomorskiem - średnio po 1,95 zł/l.

Analitycy e-petrolu, choć piszą o "pewnemu podwyższeniu cen detalicznych w mijającym tygodniu", to jednak przekonują, że kierowcy nie mają jeszcze powodów do dalszych obaw.

Na razie zmiany na rynku hurtowym nie są na tyle dynamiczne, aby można było realnie myśleć o gwałtownych podwyżkach na stacjach. Wiele jednak może zależeć tu od nastrojów na rynku globalnym - wskazują.

W ich opinii w pierwszym tygodniu sierpnia benzyna 98-oktanowa powinna kosztować średnio między 4,65 a 4,76 zł/l. W przypadku benzyny Pb95 przewidują, że będzie to 4,34-4,43 zł/l. W cenach oleju napędowego również możliwa jest pewna zmiana; specjaliści oczekują jego ceny w przedziale 4,17-4,26 zł/l. Z uwagi na ceny w segmencie dostaw, możliwe jest podwyższenie detalicznych cen autogazu do poziomu 1,82-1,89 zł/l.

Jak zauważają eksperci, w mijającym tygodniu na rynku naftowym w Londynie dominowały podwyżki. Notowania ropy każdą kolejną sesję kończyły na plusie i na zamknięciu czwartkowego handlu znalazły się powyżej poziomu 51 dolarów, czyli najwyżej od końca maja tego roku. W piątek przed południem zwyżka jest kontynuowana i baryłka ropy Brent kosztuje już blisko 52 dolary.

Poniedziałkowe spotkanie przedstawicieli OPEC i producentów spoza kartelu i powiązane z nim zapowiedzi ograniczenia wrześniowych dostaw surowca ze strony Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Kuwejtu oraz spadające zapasy ropy i paliw w USA zachęciły inwestorów do zakupu ropy - napisali w komentarzu.

Analitycy zauważyli, że w ostatnich dniach pojawiły się też sygnały świadczące o możliwym spowolnieniu łupkowego boomu w USA. Anadarko Petroleum i Whiting Petroleum, firmy zajmujące się poszukiwaniem i wydobyciem ropy ze źródeł niekonwencjonalnych, po publikacji słabszych wyników finansowych zapowiedziały ograniczenie nakładów na inwestycje w tym roku.

"Poprawa rynkowych fundamentów i perspektywa bilansowania się popytu i podaży przekłada się na wyższą wycenę ropy" - zaznaczyli.

SzSz(PAP)

Komentarze