Informacje

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

W wakacje ruszą prace nad odwróconą hipoteką

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 16 maja 2013, 19:49

  • 0
  • Powiększ tekst

Prace legislacyjne w sprawie projektu założeń do ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym i rencie dożywotniej powinny rozpocząć się w te wakacje - poinformował w czwartek wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.

Projektem założeń miał się zająć w czwartek Komitet Stały Rady Ministrów. Biuro prasowe MG poinformowało PAP, że projekt nie znalazł się jednak w porządku obrad Komitetu. "Resort gospodarki skierował w kwietniu projekt do rozpatrzenia przez Komitet Stały Rady Ministrów. Został do niego zgłoszony szereg nowych uwag, w tym propozycje nowych rozwiązań. W związku z tym ministerstwo gospodarki zwróciło się z prośbą o zdjęcie projektu z porządku obrad, w celu wnikliwego przeanalizowania tych uwag" - poinformowało PAP biuro prasowe resortu.

"Spodziewam się, że proces legislacyjny intensywnie rozpocznie się w te wakacje" - powiedział w czwartek dziennikarzom wicepremier.

W ubiegłym roku Rada Ministrów rozpatrywała przygotowany przez resort finansów projekt ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym. Rząd zobowiązał wówczas ministra gospodarki do uzupełnienia regulacji o rozwiązania dotyczące renty dożywotniej. Szef resortu gospodarki uzupełnił projekt.

Jak mówił wcześniej PAP dyrektor Departamentu Doskonalenia Regulacji Gospodarczych w Ministerstwie Gospodarki Jacek Bartmiński, w czwartek Komitet Stały Rady Ministrów miał zdecydować, czy odwrócony kredyt hipoteczny i renta dożywotnia znajdą się w jednym projekcie, czy będą rozdzielone na dwie przyszłe ustawy.

"Mieliśmy spór z ministrem finansów (Jackiem Rostowskim - PAP), kto powinien to (rentę dożywotnią - PAP) nadzorować. To jest mechanizm, który powinien być objęty szczególną kontrolą i szczególnym bezpieczeństwem. Nasze zdanie, gospodarki, było jednoznaczne - Komisja Nadzoru Finansowego jako wyspecjalizowany organ" - podkreślił w czwartek Piechociński.

Obecnie przepisy dotyczące renty dożywotniej reguluje kodeks cywilny. Osoby starsze mogą przenieść własność swojego mieszkania, np. na fundusz hipoteczny, w zamian za wypłatę świadczenia rentowego przy jednoczesnym dożywotnim użytkowaniu swojego lokalu.

Projekt założeń do ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym i rencie dożywotniej przewiduje, że instytucje udzielające renty będą musiały uzyskać zezwolenie od Komisji Nadzoru Finansowego na prowadzenie takiej działalności. Podmioty te będą zobowiązane do składania rocznych sprawozdań finansowych w KNF. Dwa razy w roku będą też przedstawiały informacje o łącznej wartości i liczbie zawartych umów. Nadzór KNF ma gwarantować emerytom wypłatę świadczeń.

Odwrócony kredyt hipoteczny ma być skierowany głównie do osób starszych. Bank będzie wypłacał swojemu klientowi co miesiąc lub jednorazowo świadczenie pieniężne, zabezpieczone hipoteką ustanowioną na domu lub mieszkaniu albo prawie do nieruchomości - np. spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu.

W przypadku kredytu hipotecznego bank otrzymuje mieszkanie dopiero po śmierci uprawnionego. Jeśli chodzi o rentę dożywotnią, to instytucja finansująca najpierw przejmie mieszkanie, a dopiero potem będzie wypłacać należności. Ministerstwo Gospodarki proponuje, aby instytucją tą była spółka używająca nazwy "fundusz hipoteczny".

PAP

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze