Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Oburzenie na amerykańską cyberinwigilację nie może odwracać uwagi od działań Chin

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 14 czerwca 2013, 09:51

  • 0
  • Powiększ tekst

Oburzenie na agencję wywiadowczą NSA, wywołane rewelacjami Edwarda Snowdena o prowadzonej przez nią inwigilacji Amerykanów, nie powinno odwrócić uwagi od zagrożenia, jakie stanowią dla firm amerykańskich cyberataki z Chin - pisze dzisiejszy "Financial Times".

W artykule redakcyjnym dziennik komentuje w ten sposób ostatnie wypowiedzi Snowdena dla prasy chińskiej. Snowden, który oskarżył NSA o szpiegowanie milionów Amerykanów, ogłosił, że agencja przeprowadziła na świecie 61 tys. operacji hakerskich, a "setki celów znajdowały się w Hongkongu i Chinach" - przypomina "FT". Wypowiedzi te - kontynuuje dziennik - "pozwoliły komentatorom chińskim odgryźć się USA po tym, jak przez miesiące Waszyngton otwarcie atakował Chiny za prowadzone przez nie szpiegostwo cybernetyczne. Chińczycy przekonują, że rewelacje Snowdena (...) pokazują hipokryzję i podwójne standardy USA".

"Financial Times" ocenia, że "zarówno Chiny, jak i USA zajmują się cyberprzestępczością", a "NSA, jak większość narodowych agencji wywiadowczych, prowadzi sporo działań szpiegowskich za granicą", bowiem "za to im płacą".

Jednak zdaniem gazety istnieje "wielka różnica" pomiędzy praktykami obu krajów. "USA skupione są przede wszystkim na zdobywaniu informacji, które chronią ich bezpieczeństwo narodowe. Operacje Chin, jak się uważa, są odmienne. Większość z nich, prowadzona często przez armię, ma - jak się mówi - dotyczyć kradzieży własności intelektualnej zachodnich firm". Biznes na Zachodzie ogłaszał, że uważa tę działalność Chin za "naprawdę alarmującą" - podkreśla dziennik.

Zdaniem gazety choć w kwestii inwigilacji obywateli powinna być zapewniona odpowiedzialność i przejrzystość ze strony władz USA, to "skala szpiegowania zachodnich firm przez Chiny jest całkowicie na innej szali"."Obawy, jakie w tej kwestii mają zachodnie firmy, nie mogą zostać przyćmione przez debaty o amerykańskich swobodach obywatelskich" - uważa "Financial Times".

(PAP)

awl/  ro/

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze