Informacje

Źródło: SKOK
Źródło: SKOK

Władze SKOK proszą premiera o wyjaśnienie działań KNF wobec SKOK-ów

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 14 czerwca 2013, 21:34

    Aktualizacja: 14 czerwca 2013, 21:35

  • Powiększ tekst

Krajowa SKOK informuje, że w związku z przekazaną informacją o projekcie nowego rozporządzenia z 13 stycznia 2013 r., w sprawie szczególnych zasad rachunkowości SKOK, władze Kasy Krajowej – Prezes Rafał Matusiak oraz Przewodniczący Rady Nadzorczej, Grzegorz Bierecki, zwrócili się do Prezesa Rady Ministrów z prośbą o zaopiniowanie działalności podległych mu organów.

Przedstawiciele Kasy Krajowej zwrócili szczególna uwagę, iż

„w uzasadnieniu do projektu (rozporządzenia Ministra Finansów), zmiana par. 6 pkt 5 rozporządzenia pozwoli obniżyć podstawę dokonywania odpisów aktualizujących do wysokości 50% wartości pierwotnie zabezpieczonej kwoty pożyczek i kredytów poręczonych przez podmiot o dobrej sytuacji finansowej, inny niż Skarb Państwa, bank czy jednostka samorządu terytorialnego.”

Jak zauważają władze Kasy Krajowej

„w piśmie kierującym projekt do konsultacji znalazła się informacja, że "Kasa Krajowa w piśmie z 28 stycznia 2013 r. zwróciła uwagę na skutki nowego brzmienia przepisów rozporządzenia z 13 stycznia 2013 r. regulujących katalog zabezpieczeń umożliwiających pomniejszenie podstawy dokonania odpisów aktualizujących".

„Wskazano także, iż analiza audytów otwarcia przeprowadzonych na podstawie audytów otwarcia przeprowadzonych na podstawie art. 87 ustawy o SKOK „pokazuje szczególny charakter portfeli zabezpieczeń występujących w SKOK” i dlatego Ministerstwo Finansów postanowiło dokonać wspomnianej nowelizacji.”

Jak podkreślają R. Matusiak i G. Bierecki

„ta pozornie racjonalna i logiczna argumentacja jawi się jednak w zupełnie innym świetle, jeśli wziąć pod uwagę całokształt okoliczności związanych z wprowadzaniem przez Ministra Finansów kolejnych regulacji odnoszących się szczególnych zasad rachunkowości SKOK, a także z podejmowanymi wobec SKOK na przestrzeni ostatnich lat innymi działaniami organów państwa, w szczególności – choć nie wyłącznie – w obszarze legislacji.”

Władze Kasy Krajowej przypominają, że

„w grudniu 2011 r. zostało wydane rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie szczególnych zasad rachunkowości SKOK, które nie przewidując jakiegokolwiek okresu przejściowego (inaczej niż to miało miejsce w przypadku banków) nałożyło na kasy obowiązek dokonywania odpisów aktualizujących na nowych, niekorzystnych dla SKOK i nieadekwatnych do charakteru ich działalności oraz dyskryminujących względem banków zasadach, co odbiło się negatywnie na wynikach SKOK za rok 2012.”

Odwołując się do ostatnich wydarzeń, przedstawiciele Krajowej SKOK zauważyli, że

„raport KNF z 6 czerwca br., który wywołał falę publikacji prasowych dotyczących niepokojących wyników kas za rok 2012 również bazuje na danych ustalonych w oparciu o przepisy zaskarżonego do Trybunału Konstytucyjnego rozporządzenia Ministra Finansów z 2011 roku. […] W raporcie wspomina się, że w roku 2013 liczba kas objętych postępowaniem naprawczym zwiększyła się do 44. Nie wspomina natomiast o tym, że Ministerstwo Finansów przyznało, że aktualnie obowiązujące zasady pomniejszeń podstawy dokonywania odpisów aktualizujących przez kasy są nieadekwatne i wymagają zmiany, która skutkować będzie poprawą wyników kas. Nie jest możliwe, aby Komisja Nadzoru Finansowego nie miała świadomości prowadzenia przez Ministerstwo Finansów prac nad tymi zmianami.”

Dodają też:

„Ponieważ przedstawione wyżej okoliczności muszą budzić najwyższy niepokój, zwracamy się do Pana Premiera z pytaniem, jakie są przyczyny takiego stosunku rządu do systemu SKOK, wyrażającego się w podejmowaniu przez organy państwa działań szkodzących nie tylko samym kasom, ale także – a może przede wszystkim – ponad 2,6 milionowej społeczności ich członków.

[…]

Powodowani troską o stabilność systemu SKOK i bezpieczeństwo środków powierzonych kasom przez ich członków zwracamy się do Pana Premiera z prośbą o umożliwienie nam odbycia pilnego spotkania w celu przedstawienia wszystkich istotnych zagrożeń wynikających z przedstawionych wyżej działań. W ocenie Kasy Krajowej odwrócenie tych zagrożeń wymaga pełnego wyjaśnienia przyczyn nieprzyjaznych działań organów państwa wobec systemu SKOK”

- czytamy w piśmie do Prezesa Rady Ministrów.

mt

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.