Ostrzeżenie dla Polaków: nie przyjeżdżajcie nieprzygotowani
Brytyjski resort ds. samorządu lokalnego i społeczności lokalnych sfinansował i opublikował trzyminutowe nagranie wideo zatytułowane "Zanim przyjedziesz", skierowane do Polaków i ostrzegające ich przed przyjazdami do Wielkiej Brytanii bez przygotowania.
To pierwsza tego rodzaju inicjatywa rządowa. Film wyprodukowała pomagająca bezdomnym organizacja charytatywna The Passage we współpracy z ambasadą RP w Londynie i ambasadą W. Brytanii w Warszawie. Z pomocy The Passage, działającej od 30 lat, korzysta dziennie ok. 200 bezdomnych w centralnym Londynie.
Film przedstawia trzy sytuacje losowe. Bohaterką jednej z nich jest Agnieszka - pielęgniarka, która z powodu niewystarczającej znajomości języka utrzymywała się ze sprzątania. Właściciel pokoju, który wynajmowała, wyłudził od niej całe oszczędności w wys. 2 tys. funtów na depozyt. Pieniędzy tych nigdy nie odzyskała.
Inny przypadek dotyczy Jacka, robotnika budowlanego pracującego na czarno, bez ubezpieczenia, który po wypadku przy pracy znalazł się na ulicy, został pobity, popadł w alkoholizm, a pewnego dnia został ciężko poparzony, gdy chuligani podpalili śpiwór, w którym leżał. Jacek zdecydował się wrócić do Polski.
Narratorem jest Andrzej - mąż Agnieszki, który stał się człowiekiem dobrze sytuowanym, ponieważ przyjechał do Wielkiej Brytanii dobrze przygotowany i przez 10 lat ciężko pracował. Andrzej przestrzega przed przyjazdem bez gwarancji zatrudnienia, bez biegłej znajomości języka w mowie i piśmie, przed pracą na czarno, pokątnym wynajmowaniem pomieszczeń i radzi mieć w rezerwie ok. 600 funtów na wypadek, gdyby trzeba było wracać do Polski.
Przesłanie jest jednoznaczne: jeśli ktoś przyjedzie do Anglii nieprzygotowany, grozi mu, że będzie oszukany lub padnie ofiarą przemocy.
Na dwa problemy zasygnalizowane w nagraniu wideo - wypadki na budowie i bezdomność - zwracają od pewnego czasu uwagę organizacje charytatywne, takie jak The Passage. Blisko jedną trzecią bezdomnych w Londynie stanowią imigranci z nowych państw UE, a największą grupą wśród nich są Polacy.
Minister stanu odpowiedzialny za budownictwo mieszkaniowe Mark Prisk przy okazji premiery nagrania wideo powiedział, że ma ono na celu "uzmysłowienie ryzyka, na jakie narażają się osoby mające zamiar przyjechać do Anglii, jeśli nie zdołają zarobić na utrzymanie".
Według oficjalnych danych brytyjskiego urzędu statystycznego ONS na koniec 2011 roku liczba imigrantów z nowych państw UE sięgnęła 669 tys., z czego 579 tys. to Polacy. Polski jest drugim z najbardziej rozpowszechnionych języków na Wyspach.
(PAP), on