KE powinna wydać pozytywną opinię o fuzji PKN Orlen i Lotosu
Opinia Komisji Europejskiej w sprawie połączenia PKN Orlen z Lotosem może być pozytywna – ocenia Krzysztof Tchórzewski, minister energii.
Połączenie obu spółek jest dyskutowane, wstępne sondaże pokazują, że jest to możliwe – powiedział Tchórzewski w środę dziennikarzom.
W jego ocenie możliwe jest, że to połączenie zyska pozytywną opinię KE.
Pod koniec lutego PKN Orlen i Skarb Państwa podpisały list intencyjny w sprawie przejęcia przez PKN Orlen kontroli kapitałowej nad Grupą Lotos w drodze nabycia bezpośrednio lub pośrednio minimum 53 proc. akcji Lotosu.
Skarb Państwa ma w Grupie Lotos 53,19 proc. akcji. Nie ma innych akcjonariuszy, którzy posiadaliby powyżej 5 proc. akcji gdańskiej spółki.
Przeprowadzenie transakcji będzie możliwe m.in. po uzyskaniu zgód korporacyjnych oraz zgód odpowiednich organów ochrony konkurencji na dokonanie koncentracji. Czytaj także: Zapowiada się pełna integracja PKN Orlen i Lotosu
PKN Orlen już w 2002 r. wyrażał zainteresowanie nabyciem akcji ówczesnej Rafinerii Gdańsk, obecnie Grupy Lotos. W tym celu powołał wtedy konsorcjum z Rotch Energy Ltd. Po odrzuceniu jego oferty, PKN Orlen rozważał możliwość fuzji z Grupą Lotos.
W 2003 r. ówczesne Ministerstwo Skarbu Państwa nie wykluczało połączenia PKN Orlen i Grupy Lotos w celu utworzenia środkowoeuropejskiego koncernu paliwowego. W ocenie prezesa PKN Orlen Daniela Obajtaka, zabrakło wówczas determinacji, by ten proces zrealizować.
Będziemy się starać, aby proces konsolidacji PKN Orlen z Lotosem zakończyć w ciągu maksymalnie kilkunastu miesięcy - zapowiedział prezes Obajtek. Czytaj także: W ciągu kilkunastu miesięcy Orlen połączy się z Lotosem
Na podst. PAP