Emilewicz: W tym roku uruchomimy akcelerator fintechowy
Chcielibyśmy uruchomić w drugiej połowie roku akcelerator fintechowy, czyli miejsce, gdzie innowacyjne spółki technologiczne, zajmujące się rozwiązaniami dla sektora finansowego, będą mogły szybciej dojrzewać i szybciej wychodzić na rynek - mówi szefowa MPiT Jadwiga Emilewicz.
Sektor cyfrowych usług finansowych, tzw. fintech, jak oceniła szefowa MPiT, ma szanse stać się polskim znakiem rozpoznawczym.
Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) na początku roku powołała tzw. innovation hub w ramach swoich struktur. Tam pracuje już z dziesięcioma fintechowymi spółkami z nowymi rozwiązaniami finansowymi, które, mam nadzieję, niebawem będą mogły wejść na rynek - powiedziała Emilewicz.
Dodała, że jest to wstęp do uruchomienia tzw. piaskownicy regulacyjnej.
W drugiej połowie roku taka piaskownica regulacyjna mogłaby się w Polsce pojawić - wskazała.
Piaskownica regulacyjna dla innowacyjnych usług finansowych to coś na kształt bezpiecznej przestrzeni, w której przedsiębiorstwa mogą przetestować innowacyjne produkty, usługi, modele biznesowe, mechanizmy bez natychmiastowego poniesienia wszystkich następstw regulacyjnych obowiązujących w danym sektorze działalności na rynku finansowym - wyjaśniała we wcześniejszym wywiadzie Emilewicz.
Jak podkreśliła szefowa MPiT w piątkowej rozmowie z PAP, w obszarze rozwoju fintechów KNF jest „pierwszą bramką”.
W KNF wiele dobrych zmian właśnie się dzieje. Np. jej przewodniczący Marek Chrzanowski postawił sobie cel, by skrócić radykalnie termin udzielania tzw. ASI, czyli licencji dla funduszy typu venture capital, które bardzo chętnie inwestują w start-upy fintechowe - wskazała. Wyjaśniła, że termin ten miałby nie przekraczać 30 dni.
Kolejna rzecz, którą mamy dzisiaj na stole i chcielibyśmy uruchomić w drugiej połowie roku, to jest akcelerator fintechowy, czyli miejsce, gdzie innowacyjne spółki technologiczne zajmujące się rozwiązaniami dla rynku finansowego będą mogły szybciej dojrzewać, szybciej pączkować i szybciej wychodzić na rynek - podkreśliła Emilewicz.
Dodała, że MPiT kończy też prace nad ustawą o prostej spółce akcyjnej. „Rozwiązanie to, nad którym prace kończą się w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii, tak aby od początku przyszłego roku one weszły w życie, łączy zalety spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjnej, skracając termin powołania spółki, wprowadzając bardzo elastyczne formy takiej spółki”.
Według resortu ten nowy rodzaj działalności ma być „idealnym rozwiązaniem dla młodych, innowacyjnych firm”.
Na podst. PAP