Warszawa i Watykan o polityce migracyjnej
Warszawa i Watykan mają zbliżony pogląd na politykę migracyjną - powiedział we wtorek szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk. Jak dodał, Stolica Apostolska okazała „absolutne zrozumienia” dla koncepcji, w której nadrzędną kwestią jest pomoc dla uchodźców na miejscu.
Morawiecki został w poniedziałek przyjęty w Stolicy Apostolskiej na audiencji u papieża Franciszka, która trwała ponad pół godziny. Po audiencji premier wręczył papieżowi prezenty, w tym ikonę, koszulkę piłkarskiej reprezentacji Polski z podpisami zawodników z numerem 100 i napisem „Franciszek”, obraz z kardynałem Stefanem Wyszyńskim oraz zdjęcie z papieżem Piusem XI; był on - jak mówił premier - jednym z dwóch oficjalnych przedstawicieli, którzy nie opuścili Warszawy w trakcie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. Szef rządu spotkał się także z sekretarzem stanu Watykanu kardynałem Pietro Parolinem.
Pytany na antenie radiowej Jedynki o tę wizytę, szef kancelarii premiera Michał Dworczyk podkreślił, że była ona „poruszająca”.
Zarówno w czasie rozmowy osobistej pana premiera, jak i później z kardynałem poruszane były tematy dotyczące polityki solidarności społecznej, którą prowadzi rząd Mateusza Morawieckiego, polityki wspierania rodzin - mówił Dworczyk.
Jak dodał, „premier usłyszał wiele ciepłych słów na temat tych programów, dzięki którym ponad 90 proc. dzieci w rodzinach wielodzietnych wyszło z ubóstwa”.
Dworczyk podkreślił, że również z dużą „satysfakcją czy z dużą przyjemnością” należy zauważyć, że pogląd na politykę migracji Stolicy Apostolskiej i Warszawy jest bardzo zbliżony.
Absolutne zrozumienie Stolicy Apostolskiej dla tej koncepcji, w której nadrzędną sprawą jest pomoc uchodźcom w tych miejscach, w których problemy powstają - podkreślił.
Dworczyk został również zapytany o zapowiedź szefa MSW Włoch i lidera prawicowej Ligi Matteo Salviniego, który oświadczył w poniedziałek, że razem z premierem Węgier Viktorem Orbanem zmieni „reguły Unii Europejskiej”.
Szef kancelarii premiera wskazywał, że przedstawiciele nowego rządu Włoch w sprawie polityki migracyjnej wypowiadają się bardzo jednoznacznie.
I to w sposób taki, który potwierdza koncepcję prowadzenia polityki migracyjnej prezentowaną przez PiS od 2015 r., tzn.: wzmacniajmy i uszczelniajmy granice UE, pomagajmy uchodźcom tam, gdzie powstają się problemy, starajmy się rozwiązać te problemy, powstrzymajmy niekontrolowany napływ migrantów - mówił Dworczyk.
Nowy rząd Włoch, na którego czele stoi profesor prawa Giuseppe Conte, został w piątek zaprzysiężony przez prezydenta Sergio Mattarellę. Rząd utworzyły po prawie trzech miesiącach impasu politycznego antysystemowy Ruch Pięciu Gwiazd i prawicowa Liga.
(PAP)