Szczyt G7 pierwszy raz będzie gościł papieża
Franciszek jako pierwszy papież w historii będzie dziś gościem szczytu przywódców G7. Podczas kilkugodzinnej wizyty w miejscu obrad, Borgo Egnazia w Apulii na południu Włoch, przeprowadzi 10 rozmów dwustronnych, między innymi z prezydentami Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i USA Joe Bidenem.
Z ukraińskim przywódcą papież widział się ostatnio w maju zeszłego roku w Watykanie.
Od tamtego czasu kilkakrotnie w relacjach między Kijowem a Stolicą Apostolską doszło do nieporozumień, napięć i polemiki na tle słów papieża, między innymi o „odwadze białej flagi”, co na Ukrainie zinterpretowano jako zachętę do kapitulacji.
Na zaproszenie Giorgii Meloni
Amerykańskiego prezydenta Franciszek przyjął na audiencji w październiku 2021 roku. Następnie, po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na Ukrainę, rozmawiali przez telefon.
Franciszek został zaproszony przez premier Włoch Giorgię Meloni na sesję, poświęconą głównie sztucznej inteligencji, która jest jednym z priorytetów przewodnictwa Italii w G7. Jest to także coraz ważniejsza kwestia w optyce Watykanu i samego papieża, którego przesłanie na tegoroczny Światowy Dzień Pokoju nosi tytuł: „Sztuczna inteligencja i pokój”.
Rozmowy w kurorcie
Do miejsca obrad, luksusowego kurortu w prowincji Brindisi, papież przybędzie około południa.
Następnie przeprowadzi rozmowy z dyrektor generalną Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristaliną Georgiewą, prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, przywódcą Francji Emmanuelem Macronem i premierem Kanady Justinem Trudeau.
Po tych spotkaniach wczesnym popołudniem Franciszek weźmie udział we wspólnej sesji w ramach G7, w trakcie której wygłosi oczekiwane przemówienie.
Po godzinie 17.30 rozpocznie się druga seria dwustronnych spotkań. W ciągu około dwóch godzin rozmówcami papieża będą: prezydent Kenii William Samoei Ruto, premier Indii Narendra Modi, prezydenci: USA - Joe Biden, Brazylii - Luiz Inacio Lula da Silva, Turcji - Recep Tayyip Erdogan i Algierii - Abd al-Madżid Tabbun.
Grupę G7 tworzy siedem państw z najbardziej rozwiniętymi gospodarkami na świecie: Stany Zjednoczone, Japonia, Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Włochy i Kanada (od 1976). Przywódcy państw należących do G7 oraz przewodniczący Rady Europejskiej i przewodniczący Komisji Europejskiej spotykają się co roku na szczytach polityczno-gospodarczych.
Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)/bz
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Oszukują kasjerów, że w niedziele zarobią podwójnie
„Zapłacimy 15 tysięcy od osoby”. Beneficjentem będą Niemcy
Katastrofa w PKP Cargo. Aż 4 tys. pracowników nie przyjdzie do pracy