Tauron przetworzy CO2 w syntetyczny gaz ziemny
Tauron Wytwarzanie uruchomił instalację przetwarzającą CO2 w syntetyczny gaz ziemny przy udziale nadmiarowej energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii (OZE) w elektrowni w Łaziskach - poinformował Tauron Polska Energia.
Spółki grupy Tauron prowadzą prace naukowo-badawcze, których celem jest rozwój czystych technologii węglowych. Minister środowiska odwiedził elektrownie w Łaziskach, w której Tauron uruchomił instalację przetwarzającą CO2 w syntetyczny gaz ziemny przy udziale nadmiarowej energii elektrycznej z OZE, podała spółka.
Można doszukiwać się w tym zakresie pewnej analogii do rozwoju innych metod obróbki gazów spalinowych. W latach 70-80 ubiegłego wieku szukano rozwiązania, które zamieniłoby w produkt siarkę. Opracowana została metoda, która pozwala na zneutralizowanie tlenków siarki i przekształcenie ich w produkt, w coś, co obecnie jest niemal w każdym pomieszczeniu - gips. Teraz stoimy przed podobnym problemem: co zrobić z dwutlenkiem węgla - powiedział prezes Tauron Wytwarzanie Kazimierz Szynol, cytowany w komunikacie.
Tauron Wytwarzanie jest liderem konsorcjum CO2-SNG, grupującym polskie oraz francuskie podmioty, które realizują projekt zakładający opracowanie technologii przekształcania dwutlenku węgla, powstającego w wyniku spalania paliw w instalacjach przemysłowych na syntetyczny gaz ziemny (SNG) - niemal czysty metan.
Gaz ten powstaje w wyniku reakcji CO2 z wodorem. Wodór powstaje w procesie elektrolizy, który zasilany jest nadwyżką taniej energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych (OZE) w dolinach obciążeń systemu elektroenergetycznego. Projekt zakłada, że może to być sposób na przechowywanie nadwyżki energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, a jednocześnie perspektywiczne rozwiązanie dla zagospodarowania CO2 - czytamy w komunikacie.
Według spółki, dzięki tej nowatorskiej technologii zwiększeniu ulegnie zdolność magazynowania energii w postaci metanu przy jednoczesnym wykorzystaniu CO2 do celów gospodarczych.
Wyprodukowany w godzinach nadwyżki energii elektrycznej SNG (syntetyczny gaz ziemny) może być zatłaczany do istniejącej sieci gazu ziemnego w celu wykorzystania go w godzinach szczytu do produkcji energii np. w turbinie gazowej. Może też - po sprężeniu - już jako CNG (Compressed Natural Gas) zostać wykorzystany w transporcie samochodowym - podano także.
Projekt jest dofinansowany ze środków KIC InnoEnergy oraz finansowany przez EIT InnoEnergy wspierany przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii - EIT w ramach programu UE w zakresie badań naukowych i innowacji - Horizon 2020.
Tauron Polska Energia S.A. jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Jest notowana na GPW od 2010 r. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18 proc. powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. W skład grupy wchodzą m.in. Tauron Wydobycie, Tauron Wytwarzanie, Tauron Ekoenergia, Tauron Ciepło, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż oraz Tauron Obsługa Klienta. Spółka jest notowana na GPW od 2010 r.
Na podst. ISBnews