KO silna, PiS zyskuje kosztem PSL
W zachodniopomorskim sejmiku Koalicja Obywatelska uzyskała 13 mandatów, Prawo i Sprawiedliwość -11, Bezpartyjni Samorządowcy - 3, PSL - 2 i SLD - 1 - poinformowała Wojewódzka Komisja Wyborcza w Szczecinie. W wyniku wyborów do sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego PiS zwiększył o 4 liczbę radnych - pomimo zmniejszenia ich ogólnej liczby z 33 do 30. Tak samo liczebny, jak w poprzedniej kadencji klub będzie miała Koalicja Obywatelska (wcześniej PO) - 14 mandatów. PSL stracił 6 z 10 miejsc.
Do sejmiku województwa wejdzie pięć komitetów wyborczych. 13 mandatów uzyskała KKW Platforma Nowoczesna Koalicja Obywatelska, 11 mandatów Prawo i Sprawiedliwość, 3 mandaty KWW Bezpartyjni Samorządowcy, 2 mandaty Komitet Wyborczy PSL i jeden KKW SLD Lewica Razem - poinformował we wtorek wieczorem przewodniczący Wojewódzkiej Komisji Wyborczej Tomasz Czapiewski. Pozostałe komitety nie przekroczyły progu wyborczego.
W zachodniopomorskim sejmiku zasiada 30 radnych. W poprzedniej kadencji, od 2014 r. najwięcej, bo 12 radnych miała PO, PiS - 6, PSL - 4, SLD - 3, a Zachodniopomorska Inicjatywa Samorządowa - 4. Jedna radna była niezrzeszona.
W 2014 r. PO zdobyła 14 mandatów w 33-osobowym wówczas sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego. Pozostałe mandaty uzyskały: PSL - 10, PiS - 7 i SLD - 2. Przez cztery lata województwem rządziła koalicja PO i PSL. Marszałkiem jest Piotr Całbecki z PO, a przewodniczącym sejmiku Ryszard Bober z PSL. Obaj znów znajdą się w składzie tego gremium.
Wiadomo już, że najwyższe poparcie z rekordowym wynikiem w skali województwa (najprawdopodobniej także kraju) uzyskał kandydat Koalicji Obywatelskiej - obecny marszałek województwa Piotr Całbecki, którego poparło ok. 68,5 tys. wyborców.
Całbecki otrzymał w okręgu toruńsko-chełmińskim 68,5 tys. głosów przy łącznej liczbie 81,4 tys. oddanych głosów na listę Koalicji Obywatelskiej. Dzięki jego wynikowi do sejmiku wejdą także Leszek Pluciński, Katarzyna Anna Lubańska (oboje to dotychczasowi radni) oraz Jacek Gajewski (menadżer toruńskiego zespołu żużlowego). Cztery lata temu Całbeckiego poparło prawie 45 tys. wyborców.
Przy 14 radnych Koalicji Obywatelskiej i 4 PSL w nowym - 30-osobowym sejmiku - ta sama większość rządząca województwem jest bardzo prawdopodobna. We wtorek rano Całbecki podkreślił, że jeżeli otrzyma propozycję bycia marszałkiem nadal, to nie odmówi.
Prawo i Sprawiedliwość najprawdopodobniej nadal będzie w opozycji w sejmiku, ale ich klub zwiększy się z 7 do 11 osób. Nadal radnymi będą Adam Banaszak (lider Porozumienia Jarosława Gowina w regionie), Marek Hildebrandt - także z Porozumienie, Wojciech Jaranowski, Michał Krzemkowski, Marek Witkowski i Przemysław Przybylski. Nowiny radnymi z PiS będą Jerzy Gawęda (wieloletni szef lokalnych struktur PiS w Inowrocławiu), Rafał Sobolewski (dotychczas radny miejski we Włocławku), Małgorzata Taranowicz - sołtyska Mełna i wojewódzka komendant OHP, Konstanty Dombrowicz (były prezydent Bydgoszczy) oraz Jacek Chmarzyński (właściciel zakładów mięsnych).
PAP, sek