Putin dostał zaproszenie do Waszyngtonu
Przebywający w Gruzji doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton oświadczył , że Biały Dom zaprosił prezydenta Rosji Władimira Putina. Podkreślił też, że USA rozważają nałożenie kolejnych sankcji na Rosję po ataku na Siergieja Skripala.
Prezydenci Donald Trump i Putin spotkali się kilkakrotnie na marginesie wielostronnych spotkań międzynarodowych, jednak tylko raz miał miejsce ich szczyt dwustronny - w lipcu br. w Helsinkach. We wtorek Kreml podał, że obaj przywódcy spotkają się 11 listopada w Paryżu, w kuluarach obchodów 100. rocznicy zakończenia I wojny światowej. Ma to być „zwykłe spotkanie dwustronne”.
W piątek w Gruzji Bolton poinformował, że rosyjski prezydent otrzymał zaproszenie do USA.
Zaprosiliśmy prezydenta Putina do Waszyngtonu - oświadczył. Nie jest jednak jasne, czy prezydent Rosji przyjął zaproszenie.
Doradca Trumpa poinformował również, że spotkanie przywódców w Paryżu będzie krótkie.
Po spotkaniu z Putinem w Helsinkach amerykański prezydent znalazł się w ogniu krytyki - nawet ze strony Republikanów. Podczas konferencji prasowej po rozmowach, stojąc obok Putina, Trump powiedział, że nie widzi żadnego powodu, by wierzyć, że Rosja ingerowała w przebieg wyborów w 2016 roku na jego korzyść, wbrew wnioskom przedstawionym mu przez amerykański kontrwywiad. Podkreślił, że rosyjski prezydent „niezwykle mocno” odrzucał te zarzuty. Pytany, komu wierzy w sprawie Russiagate: FBI czy Putinowi, powiedział, że ma powody, by wierzyć obu stronom. Następnego dnia wycofał się z tego stwierdzenia.
Stany Zjednoczone nałożyły szereg sankcji gospodarczych na Rosję za ingerowanie w kampanię wyborczą przed prezydenckimi wyborami w USA w 2016. Moskwa odrzuca te zarzuty.
Bolton w Tbilisi podkreślił również, że USA rozważają, czy nałożyć na Rosję dodatkowe sankcje ze względu na próbę otrucia w Wielkiej Brytanii byłego rosyjskiego agenta Siergieja Skripala. Dodał, że po wojnie w Gruzji Stany Zjednoczone nałożyły wszystkie konieczne sankcje na Rosję.
Po tej kilkudniowej rosyjsko-gruzińskiej wojnie w sierpniu 2008 roku gruzińskie regiony Abchazja i Osetia Płd. ogłosiły niepodległość, a układ o sojuszu i partnerstwie strategicznym z obydwoma separatystycznymi regionami zawarła Rosja. Pozostałe kraje świata uznają obie republiki za części Gruzji.
SzSz(PAP)