ARP przejmuje Hawe Telekom
Agencja Rozwoju Przemysłu oraz Hawe Telekom - operator sieci światłowodowej w restrukturyzacji podpisały porozumienie o złożeniu wspólnych propozycji układowych - poinformowała w piątek Agencja. ARP obejmie prawie 100 proc. akcji Hawe Telekom po prawomocnym zatwierdzeniu układu.
„17 stycznia br. Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) oraz Hawe Telekom w restrukturyzacji podpisały porozumienie dotyczące złożenia wspólnych propozycji układowych, co kończy prawie 9 letni proces restrukturyzacji polskiego operatora sieci światłowodowej” - przekazała Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP).
Warunki spłaty zadłużenia Hawe
Dodała, że przyjęte w wyniku półrocznych negocjacji warunki spłaty zadłużenia mają być poddane głosowaniu przez wierzycieli jeszcze w pierwszym półroczu br. „Propozycje układowe złożone do Sądu przez ARP, wypracowane wspólnie i popierane przez zarządcę masy sanacyjnej i zarząd spółki Hawe Telekom, zakładają spłatę wierzycieli w ciągu trzech lat od jego uprawomocnienia” - przekazała ARP. Zaznaczyła, że wierzytelność przysługująca ARP ma zostać, prawie w całości, skonwertowana na kapitał spółki. Na spłatę pozostałych wierzycieli zostanie ponad 51 mln zł.
„Zaproponowany model restrukturyzacji Hawe Telekom daje rękojmię jego wykonania, jest korzystny dla wszystkich wierzycieli i pozwoli na kontunuowanie dotychczasowej działalności spółki. ARP jako spółka Skarbu Państwa i wiarygodny partner, będzie dominującym akcjonariuszem Hawe Telekom, zapewniając spółce długo oczekiwaną stabilność i możliwości jej rozwoju – podkreślił wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu Radosław Niedzielski, cytowany w komunikacie.
„Dzięki zawarciu układu spółka będzie mogła w stabilny i niezakłócony sposób kontynuować swoją działalność i konsekwentnie wzmacniać swoją pozycję na krajowym i międzynarodowym rynku telekomunikacyjnym. Będzie to możliwe także dzięki zapewnieniu zespołowi spółki ciągłości zatrudnienia po przejęciu jej przez nowego właściciela” - poinformował zarządca masy sanacyjnej Hawe Telekom w restrukturyzacji Wiesław Ostrowski.
W komunikacie zaznaczono, że po prawomocnym zatwierdzeniu układu, Agencja Rozwoju Przemysłu stanie się prawie 100-proc. akcjonariuszem Hawe Telekom, a sama spółka nie będzie musiała już posługiwać się dopiskiem „w restrukturyzacji”.
Hawe jest na liście spółek strategicznych
„Osiągnięcie porozumienia przez Hawe Telekom z Agencją Rozwoju Przemysłu to bardzo ważna wiadomość z punktu widzenia bezpieczeństwa telekomunikacyjnego Rzeczpospolitej Polskiej. Porozumienie zwiększa szanse na przyjęcie propozycji układowych przez wierzycieli i tym samym zakończenie postępowania sanacyjnego Hawe Telekom sukcesem” – ocenił Marcin Kubiczek, pełniący funkcję prezesa Hawe Telekom w restrukturyzacji.
Spółka Hawe Telekom w restrukturyzacji od stycznia 2020 r. znajduje się na liście strategicznych spółek objętych ustawą o kontroli niektórych inwestycji. Jak podkreślono w komunikacie, zapewnienie jej niezakłóconego działania jest dla stron porozumienia „jednym z najistotniejszych” celów realizowanych w ramach proponowanego układu, którego przyjęcie będzie otwierało nowe perspektywy przed spółką.
Hawe Telekom w restrukturyzacji to operator sieci światłowodowej, który świadczy usługi telekomunikacyjne innym operatorom – carriers’ carrier. Wśród jej klientów znajdują się operatorzy sieci telefonii komórkowych w Polsce, operatorzy międzynarodowi, kilkudziesięciu lokalnych operatorów oraz data center zlokalizowanych w zasięgu sieci. Spółka świadczy usługi: sprzedaży i dzierżawy kabli oraz włókien światłowodowych, transmisji danych w oparciu o posiadany krajowy i międzynarodowy system DWDM, dostępu do internetu, kolokacji w obiektach wyniesionych rozmieszczonych na Ogólnopolskiej Sieci Światłowodowej; zajmuje się też nadzorem i serwisem sieci.
Agencja Rozwoju Przemysłu to spółka ze 100-proc. udziałem Skarbu Państwa. Wspiera rozwój polskich firm finansując inwestycje i pomagając w procesach restrukturyzacyjnych. W najbliższych latach chce zostać jednym z liderów transformacji energetycznej. Nowa strategia ARP – „Czysty przemysł” – stawia na inwestycje w morską energię wiatrową, przemysł wodorowy i technologie kosmiczne. ARP posiada aktywa w 76 spółkach, z tego w 51 z nich – pakiety większościowe (spółki te wchodzą w skład Grupy ARP). Główne branże, w których działają spółki z Grupy ARP to: stoczniowa, kolejowa, metalowa, wydobywcza, odlewnicza, opakowaniowa, tekstylna, turystyczna, modernizacji i budowy maszyn.
ARP nadzoruje też 89 spółek z udziałem Skarbu Państwa. Zarządza dwiema Specjalnymi Strefami Ekonomicznymi w południowo-wschodniej Polsce (Mielec i Tarnobrzeg), jest właścicielem zespołów zamkowo-parkowych w Baranowie Sandomierskim i Krasiczynie (zarządza nimi Fundacja Pro Arte et Historia).
PAP, sek
»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Siedem powodów, żeby bronić gotówki
Gietrzwałd. Wyrok, który komplikuje inwestycję Lidla
Chris Wright: „Nie ma brudnej i czystej energii”
»»Górnicy z kopalni Bogdanka bronią miejsc pracy. Głodówka! – oglądaj tylko na antenie telewizji wPolsce24