
PGZ dostarczy 40 dronów rozpoznawczych dla wojska
Umowę na dostawę 40 taktycznych dronów rozpoznawczych krótkiego zasięgu dla Wojska Polskiego podpisali w piątek konsorcjum spółek PGZ i Inspektorat Uzbrojenia – poinformowało centrum operacyjne MON. Wartość umowy to 789,7 mln zł.
Umowa przewiduje dostawę 8 systemów bezzałogowych statków powietrznych (BSP) klasy taktycznej krótkiego zasięgu Orlik. W ramach tej umowy do Wojska Polskiego zostanie dostarczonych 40 dronów. W umowie zawarto tzw. prawo opcji na zakup dodatkowych 4 zestawów - podało centrum operacyjne MON.
Realizacja zamówienia podstawowego na 8 zestawów jest przewidziana na lata 2021-2023. Prawo opcji - na 4 dodatkowe zestawy - przewiduje możliwość realizacji w latach 2023-2026.
Konsorcjum składające się z PGZ S.A. oraz spółek zależnych: Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 i PIT-RADWAR dostarczy Siłom Zbrojnym zaprojektowany od podstaw i wyprodukowany w Polsce system PGZ-19R. Wartość umowy to 789,7 mln zł. .
Podpisanie umowy to rezultat podjęcia w 2016 roku decyzji o budowie przez PGZ kompetencji w zakresie projektowania i produkcji bezzałogowych statków powietrznych. Wówczas powstało Centrum Kompetencyjne Systemów Bezzałogowych Statków Powietrznych w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 2 S.A. w Bydgoszczy - napisano w komunikacie MON.
Efektem tych działań jest pierwszy w pełni polski latający dron klasy taktycznej krótkiego zasięgu. W ramach programu Orlik konsorcjum PGZ dostarczy Siłom Zbrojnym RP zaprojektowany od podstaw i wyprodukowany w Polsce system PGZ-19R. Jest to system służący do długotrwałego prowadzenia rozpoznania obrazowego na rozległym obszarze, w różnych warunkach terenowych, klimatycznych, w dzień i w nocy. System wykorzystuje do obserwacji głowice optoelektroniczne oraz stacji radiolokacyjnych typu SAR. Może prowadzić rozpoznanie dla Wojsk Lądowych, Wojsk Specjalnych oraz Marynarki Wojennej.
System BSP składa się z 11 elementów tworzących zestaw. Są to: 5 szt. dronów, mobilna wyrzutnia startowa, wóz logistyczny, naziemna stacja kontroli, naziemny terminal danych, wynośmy terminal wideo i przenośny terminal wideo.
W ramach zamówienia, oprócz zestawów BSP, zostaną dostarczone jednorazowo elementy wspomagające działanie i użytkowanie zestawów, takie jak zintegrowany system szkolenia, zintegrowany system logistyczny i inicjujące pakiety logistyczne i szkoleniowe.
O podpisaniu umowy poinformowała też PGZ. „Bezzałogowe statki powietrzne nazywane potocznie dronami odgrywają coraz bardziej istotną rolę na współczesnym polu walki. Swoje kompetencje w tej dziedzinie rozwinęły czołowe koncerny zbrojeniowe świata. Dzisiaj możemy z dumą ogłosić, że do tego grona dołącza także Polska Grupa Zbrojeniowa, oferując w pełni nowoczesne rozwiązania, które będą wykorzystywane przez Siły Zbrojne RP” - podkreślił wiceprezes zarządu PGZ Sebastian Chwałek.
Według producenta główne elementy systemu to: bezzałogowe statki powietrzne o napędzie spalinowym lub hybrydowym oraz naziemna stacja kontroli. Te dwa elementy współpracują ze sobą wykorzystując system łączności i przesyłania danych w oparciu o naziemny terminal danych. Naziemna stacja kontroli pozwala operatorowi na zdalne sterowanie BSP oraz sterowanie kamerami i sensorami.
System PGZ-19R charakteryzuje się dużą mobilnością i nie musi korzystać z lotnisk. Naziemna stacja kontroli i wóz logistyczny zostały zbudowane na bazie kontenerów umieszczonych na samochodach wysokiej mobilności. Z kolei naziemny terminal danych i wyrzutnia pneumatyczna zabudowane są na przyczepach ciągniętych przez te samochody. System może być transportowany drogą lądową, morską lub lotniczą.
Maksymalna masa startowa BSP wynosi 90 kilogramów, zaś udźwig - 20 kg. Ładunek użyteczny stanowi głowica optoelektroniczna składająca się z kamery dziennej, kamery na podczerwień, dalmierza laserowego i również laserowego wskaźnika celu. Ponadto PGZ-19R wyposażony jest w szczelinowy radar SAR o bardzo wysokiej rozdzielczości. Bezzałogowiec może przebywać w powietrzu do 12 godzin na wysokości do 5000 metrów. Lądowanie odbywa się w sposób klasyczny lub przy pomocy spadochronu.
PGZ podpisując umowę zapowiedziało też, że rozważa złożenie MON „koncepcji rozwoju i produkcji” systemu bezzałogowych statków powietrznych średniego zasięgu w ramach programu „Gryf”.
Program Orlik należał do głównych programów modernizacyjnych za rządów PO-PSL. W 2016 r. MON unieważniło postepowanie na bezzałogowce tej klasy. Do ponownego postępowania zaproszono wyłącznie podmioty kontrolowane przez skarb państwa.
Na podst. PAP
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.