Powstanie nowy rodzaj spółki z myślą o startupach
Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii przygotowało przepisy, które pozwolą stworzyć tzw. prostą spółkę akcyjną. Ten rodzaj osób prawnych został „uszyty” z myślą o startupach.
MPiT zdecydowało się na rozwiązania, dzięki którym prostą spółkę akcyjną będzie można łatwo stworzyć. To oznacza, że będzie można ją zarejestrować przez internet, a wszystkie procedury będzie można przeprowadzić przez internet. Organy spółki będą mogły wydawać uchwały przez pocztę elektroniczną.
Oczywiście, nie obeszło się bez bardzo modnego obecnie blockchaina. Resort proponuje, aby rejestr był prowadzony w formie uproszczonej przez notariusza czy firmę inwestycyjną i dopuszcza, aby rejestr prowadzony był w technologii blockchain.
Obecnie bardzo blockchainem chwali się Malta. Ale jeśli przyjrzeć się dokładnie, to widać, że tam nie ma żadnych ustaw, dotyczących blockchaina, są tylko punkty w Power Poincie – mówi Arkadiusz Regiec, prezes Beesfund. – Jeśli dostanę takie narzędzie, będę mógł ściągać firmy do Polski, pokazując, że my mamy konkretne rozwiązania, dotyczące blockchaina -dodał.
Innym ukłonem w stosunku do firm spoza Polski była dopuszczalna w PSA elastyczność organów spółki. Nie musi ona powoływać rady nadzorczej, może bowiem zdecydować się na radę dyrektorów.
Bycie członkiem rady nadzorczej wiąże się z korzyściami, ale i z obowiązkami. Wielu inwestorów z zagranicy chce mieć lepszy dostęp do informacji o spółce, ale nie chce poddawać się tym obowiązkom. Teraz to będzie możliwe – dodaje Regiec.
Ma być prosto, ale ma być tanio – do rejestracji PSA wystarczy bowiem 1 zł. Być może ten niski kapitał założycielski sprawił, że zdecydowano się na zaostrzenie odpowiedzialności członków zarządu prostej spółki akcyjnej za długi.
Zdecydowaliśmy się na przeniesienie do przepisów o PSA artykułu 299 KSH, który mówi o odpowiedzialności członków zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – powiedział Mariusz Haładyj, wiceminister PiT. – Mówi o on o odpowiedzialności subsydiarnej i odszkodowawczej członków zarządu spółki – dodaje.
Czyli inaczej mówiąc, jeśli egzekucja długów z majątku spółki nie przyniosła rezultatów, odpowiedzialność ponoszą solidarnie członkowie majątku .
MPiT liczy, że proces legislacyjny będzie sprawny.
Liczmy, że na początku lutego przepisy zostaną przyjęte przez Radę Ministrów, a w I połowie roku ustawa zostanie już uchwalona tak, aby od początku 2020 r. proste spółki akcyjne mogły już zacząć funkcjonować – powiedziała Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.
MPiT liczy, że z nowych przepisów będą korzystać przede wszystkim młode firmy technologiczne, ale nie ma tutaj ograniczenia. Możliwa będzie konwersja spółki akcyjnej oraz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na PSA. Aczkolwiek jeśli taka PSA będzie chciała wejść na giełdę, będzie musiała zostać zmieniona w spółkę akcyjną.