Poland Prize z ponad tysiącem startupów
Blisko półmetku programu Poland Prize, który ma przyciągnąć do Polski zagraniczne start-upy, zgłosiło się już ponad 1 tys. przedsiębiorców z prawie 50 krajów, którzy chcą uruchomić biznes w naszym kraju - poinformowała w poniedziałek Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości
Zbliża się półmetek programu przyciągania innowacyjnych przedsięwzięć do Polski. Do sześciu operatorów działających w ramach Poland Prize zgłosiło się do tej pory ponad tysiąc start-upów z prawie 50 krajów z całego świata - od Chin po Chile - czytamy w poniedziałkowym komunikacie Agencji.
Jak podkreślono, Polska pnie się w górę w wielu rankingach oceniających atrakcyjność państw pod kątem prowadzenia biznesu. Jeśli chodzi o najbardziej dynamiczny, trudny, ale bardzo perspektywiczny segment start-upów nasz kraj zagościł w światowej czołówce - zaznaczono. Przypomniano, że według ostatniego rankingu CEOWORLD Magazine, nasz kraj jest drugim najlepszym do inwestowania i prowadzenia biznesu oraz siódmym najbardziej przyjaznym państwem dla start-upów.
W zeszłym roku Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wybrała sześciu operatorów, przed którymi postawiono zadanie przyciągnięcia nad Wisłę najbardziej obiecujących zagranicznych start-upów oraz osób z najlepszymi pomysłami na start-up. Poland Prize łączy idee inkubacji i akceleracji, kładąc szczególny nacisk na przygotowanie zagranicznego start-upu do działania w Polsce - wyjaśniono.
Na start-upy zakwalifikowane do programu, jak wskazano, czekają m.in. ułatwiona ścieżka wizowa oraz opiekun w sprawach administracyjnych (tzw. soft landing), granty do 200 tys. zł, specjalistyczne doradztwo technologiczne. W ramach programu uczestnicy uzyskują też pomoc w pozyskiwaniu inwestorów, finansowania zewnętrznego, kooperantów oraz potencjalnych klientów - dodano.
Poland Prize, który ruszył w ubiegłym roku, jest częścią programu Start in Poland, który tworzy w naszym kraju warunki do rozwoju start-upów na każdym etapie - od fazy inkubacji poprzez rozwój, po ekspansję zagraniczną. Według Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii w 2023 roku start-upy mają wytwarzać w Polsce 2,2 mld zł, a liczba stworzonych dzięki nim miejsc pracy ma przekroczyć 50 tys.
PAP, mw