Macron chce likwidacji swojej szkoły
W ramach działań na rzecz znoszenia elityzmu we francuskim społeczeństwie prezydent Emmanuel Macron miał zaproponować w orędziu likwidację prestiżowej podyplomowej Krajowej Szkoły Administracji (ENA), kuźni kadr administracji państwowej - pisze „Financial Times”.
Z części tekstu przemówienia Macrona, który wyciekł do francuskich mediów, a który prezydent miał wygłosić w poniedziałek wieczorem w związku z zakończeniem „wielkiej debaty” o naprawie państwa, wynika, że chce on likwidacji swojej Alma Mater - słynnej Ecole Nationale d’Administration - podaje brytyjski dziennik.
Przemówienie prezydenta obejmowało takie kwestie, jak obniżka podatków dla klasy średniej, indeksacja emerytur dla osób nisko opłacanych czy lokalne referenda - wskazuje „FT”. Dodaje, że wystąpienie, odłożone w ostatniej chwili w związku z nagłym pożarem paryskiej katedry Notre Dame, było odpowiedzią na powstanie antyestablishmentowego oddolnego ruchu „żółtych kamizelek”, który wstrząsnął administracją Macrona, od kiedy w listopadzie ub.r. zaczęły się cotygodniowe protesty w całym kraju.
„Jeśli chcemy zbudować społeczeństwo równych szans (…), musimy zresetować zasady rekrutacji, kariery i dostępu do wyższych szczebli służby cywilnej - głosi tekst przemówienia, do którego dotarła gazeta „Le Figaro”. - Dlatego zmienimy system szkolenia, selekcji i rozwoju kariery, znosząc ENA i kilka innych instytucji”.
We wtorek Pałac Elizejski odmówił komentarza na temat tych przecieków i poinformował, że prezydent Francji dopiero zabierze głos w sprawie wyników „narodowej debaty”.
Radykalny pomysł zniesienia ENA, którą ukończył zarówno prezydent Macron, jak i premier Edouard Philippe, czy np. były prezydent Francois Hollande, został skrytykowany przez prof. Jeana Garrigues’a, historyka z Uniwersytetu w Orleanie, jako „nieco demagogiczny” gest.
Jak na ironię, ENA - jedna z wybitnych francuskich tzw. grandes ecoles - została założona po drugiej wojnie światowej, aby umożliwić zwykłym Francuzom dostęp do wyższych stanowisk zarezerwowanych wcześniej dla osób z pieniędzmi i wpływami - zwraca uwagę „FT”.
„Prawdą jest jednak, że jest ona obecnie postrzegana jako rodzaj twierdzy ludzi, którzy są władzy” - powiedział prof. Garrigues, cytowany przez gazetę.
Wśród absolwentów ENA są m.in. byli prezydenci Valery Giscard d’Estaing czy Jacques Chirac.
PAP/ as/