Informacje

Fot.Internet
Fot.Internet

Zlecenie będzie ozusowane. Duża korzyść dla pracowników. Pracodawcy mogą szukać innego rozwiązania

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 2 września 2013, 08:43

  • 20
  • Powiększ tekst

Firmy zatrudniające na umowę zlecenia będą od wszystkich takich kontraktów płacić składki ubezpieczeniowe do ZUS. To ważna informacja dla 815,8 tys. osób wykonujących pracę na takiej podstawie - informuje Dziennik Gazeta prawna.

Resort pracy przygotowuje odpowiednie zmiany w przepisach, które są one wynikiem postulatów zgłaszanych przez związki zawodowe.

– Ozusowanie zleceń, a także obowiązek odprowadzenia składek za osoby zasiadające w radach nadzorczych były przedyskutowane ze związkami, zanim te opuściły komisję trójstronną

– mówi Janusz Sejmej, rzecznik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Jak będzie to wyglądać w praktyce?

Zgodnie z projektem pracodawcy będą sumować umowy zlecenia zawierane z pracownikiem. Składki emerytalno-rentowe z tytułu takich kontraktów obowiązkowo będą płacone do momentu osiągnięcia kwoty minimalnej płacy. Obecnie jest to 1,6 tys. zł (w przyszłym roku – 1680 zł). W przypadku członków rad nadzorczych resort pracy przyjął, że podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowiłby przychód uzyskiwany z tytułu pełnienia takiej funkcji, a płatnikiem składek byłby podmiot, w którym działają rady nadzorcze. Obecnie ich członkowie odprowadzają jedynie składkę zdrowotną.

Ministerstwo prognozuje, że ustawa może wejść w życie już od stycznia 2014 r. i przyniesie wysokie wpływy do FUS.

W efekcie zmian wpływy do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wzrosną o 660 mln zł. Jednocześnie te z PIT spadłyby o 30 mln zł.

Nie wiadomo czy zmiana wywoła zamierzony efekt. Nie brak głosów, że zwiększenie kosztów dla pracodawców wzrośnie bezrobocie, a w najlepszym przypadku zwiększy się krąg osób pracujących na umowę o dzieło.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna/Opr.Jas

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze