Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Krótkie ale ważne spotkanie przywódców Japonii i Chin

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 6 września 2013, 11:20

  • 0
  • Powiększ tekst

Premier Japonii Shinzo Abe zaapelował do prezydenta Chin Xi Jinpinga o poprawę stosunków między obu państwami. Obaj przywódcy odbyli krótkie spotkanie na marginesie szczytu G20 w Petersburgu.

O spotkaniu, które trwało ok. 5 minut, poinformował dziś rzecznik rządu japońskiego Yoshihide Suga. Było to pierwsze obu polityków spotkanie od czasu objęcia przez nich obecnych stanowisk - w grudniu ub. roku przez Shinzo Abe i w marcu br. przez Xi Jinpinga. 

"Premier Abe powiedział, że musimy rozwijać stosunki japońsko-chińskie powracając do wzajemnie korzystnej współpracy strategicznej" - powiedział Suga na konferencji prasowej w Tokio. Dodał, że "spotkanie było krótkie, ale istotne jest to, że obecni przywódcy Japonii i Chin po raz pierwszy wymienili kilka słów" - dodał.

W ostatnim okresie stosunki między obu państwami znacznie pogorszyły się z powodu sporu o bezludne wysepki na Morzu Wschodniochińskim nazywane w Japonii Senkaku a w Chinach Diaoyu. Pod dnem morskim w tym rejonie odkryto znaczne zasoby ropy i gazu.

Trzy z pięciu wysepek zostały w ub. roku zaanektowane przez Tokio co wywołało wściekłość Pekinu, który zaczął regularnie wysyłać do tego rejonu swoje okręty wojenne. W Chinach rozpoczęła się nawet akcja bojkotu japońskich towarów.

Stosunki dwustronne obciąża także okupacja części Chin przez wojska japońskie w latach 1931-45, podczas której Japończycy dopuszczali się bezprzykładnych okrucieństw.

(PAP) 

jm/

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze