Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Transakcyjne ceny mieszkań w ujęciu rocznym wzrosły

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 6 września 2013, 15:21

  • 0
  • Powiększ tekst

W sierpniu transakcyjne ceny mieszkań spadły w największych miastach Polski średnio o 0,95 proc. miesiąc do miesiąca, a w ujęciu rok do roku wzrosły o ponad 5 proc. - wynika z indeksu opracowanego na podstawie transakcji klientów Open Finance i Home Broker.

Wzrosła też liczba transakcji na rynku mieszkań. W sierpniu było ich o prawie 20 proc. więcej niż w czerwcu.

"Indeks Cen Transakcyjnych utrzymuje się w silnym, trwającym niemal nieprzerwanie od początku tego roku, trendzie wzrostowym. (...) Od początku roku zyskał już 11,25 proc., w ujęciu rok do roku mamy drugi miesiąc z rzędu wzrost o ponad 5 proc." - wynika z piątkowej informacji Open Finance i Home Broker.

W ciągu roku średnie transakcyjne ceny mieszkań najbardziej wzrosły w Białymstoku (o ponad 14 proc.), a także w Katowicach i Krakowie (o 6-8 proc.). Największe spadki były w Gdyni (o 15 proc.).

W porównaniu z lipcem br. transakcyjne ceny lokali najbardziej wzrosły w Białymstoku - o 3,9 proc., a najbardziej spadły w Zielonej Górze - o 6,4 proc.

Analityk Home Broker Marcin Krasoń podkreślił, że poprawie sytuacji na rynku nieruchomości sprzyjają obniżone w ostatnim czasie przez Radę Polityki Pieniężnej stopy procentowe. "Cięcia te bezpośrednio przekładają się na wysokość rat kredytowych, a niższa rata zachęca do zakupu mieszkania" - ocenił. Z drugiej strony - jak dodał - niskie stopy procentowe oznaczają spadek oprocentowania bankowych depozytów, dlatego zamożniejsi Polacy przenoszą część kapitału na rynek nieruchomości, licząc na wyższe stopy zwrotu.

Według Krasonia wchodząca od przyszłego roku nowa Rekomendacja S Komisji Nadzoru Finansowego, wprowadzająca obowiązkowy 5-proc. wkład własny do każdego kredytu, może spowodować zastój na rynku nieruchomości i spadek cen, zwłaszcza w pierwszych miesiącach roku.

(PAP)

dol/ je/

Powiązane tematy

Komentarze