Giełda Towarów Rolnych powstanie zgodnie z planem
Strategiczny projekt Giełdy Towarów Rolnych nie ma opóźnień, idzie to bardzo dobrze - ocenił w rozmowie z PAP prezes GPW Marek Dietl. Najpierw budowany będzie rynek dostawy towarów, a dopiero później - terminowy - dodał.
Konsorcjum grupy kapitałowej GPW podpisało Memorandum w sprawie współpracy z Elewarr na stworzenie sieci magazynów dedykowanych do przechowywania zbóż - przedmiotu obrotu giełdowego na „Platformie Żywnościowej”. Chodzi przede wszystkim o magazyny zbożowe spółki Elewarr i jej spółek zależnych. Memorandum podpisano na terenie Zamojskich Zakładów Zbożowych w obecności Wiceprezesa Rady Ministrów - Jacka Sasina, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Jana Krzysztofa Ardanowskiego, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Finansów - Leszka Skiby, Prezesa GPW - Marka Dietla, Prezesa Elewarr - Daniela Korony oraz reprezentantów Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR).
Spośród wielu projektów strategicznych, które realizujemy teraz na giełdzie, projekt Giełdy Towarów Rolnych nie ma nawet pół godziny spóźnienia. Idzie to bardzo dobrze - ocenił w rozmowie z PAP prezes GPW.
Pytany o planowany rynek terminowy, który - zgodnie z zapowiedziami - ma się w przyszłości pojawić na Platformie Żywnościowej powiedział, że „najpierw trzeba zbudować rynek oparty o dostawę towarów, gdzie są zainteresowani, realną gospodarkę”.
Rynek rolny będzie ewoluował. Można oczekiwać, że pojawią się na nim transakcje spot (realizowane najpóźniej w drugim dniu roboczym od momentu ich zlecenia - PAP), a w dłuższej perspektywie rynek terminowy, gdzie będą forwardy (to transakcje kupna lub sprzedaży z góry określonym terminem realizacji i za - z góry - określoną cenę ). Tak jak w przypadku TGE, musi minąć kilka lat, zanim będziemy mogli wprowadzić inwestorów finansowych, najpierw musi rozwinąć się głęboki rynek z fizyczną dostawą. Oczywiście nie wykluczam, że może się zdarzyć, że rolnicy tak szybko zaczną handlować na tej platformie, że głębokość tego rynku zostanie szybciej osiągnięta, niż w przypadku rynku energii - ocenił Dietl i podkreślił, że „to bardzo ważne, żeby rolnicy mogli zabezpieczać swoje pozycje, tak jak dzisiaj mogą je zabezpieczać firmy energetyczne, przez forwardy zakupu i sprzedaży energii .
Oprócz tych, którzy zabezpieczają się przed ryzykiem, marzeniem każdej giełdy jest wprowadzenie tych, którzy chcą zarabiać na tym po prostu jako finansiści. Tu mamy już doświadczenie z rynkiem energii, z rynkiem gazu. Widać, że nasza strategia zakładająca najpierw budowanie płynności, a potem przygotowanie do wprowadzenia instrumentów finansowych, bardzo dobrze się sprawdza - dodał.
„Mamy 100 proc. obligo (nakazanie wytwórcom sprzedaży całości energii elektrycznej poprzez giełdę - PAP) na rynku energii elektrycznej i dopiero to zbudowało głębokość tego rynku. W przypadku giełdy żywnościowej, nie będzie żadnego obliga i nie będzie trzeba sprzedawać wszystkiego za jej pośrednictwem, więc prawdopodobnie proces budowania rynku terminowego będzie rozłożony na lata” - ocenił prezes GPW.
To, że często na giełdach towarowych w ogóle rezygnuje się z fizycznej dostawy, jest moim zdaniem ślepą uliczką. Generuje bardzo duże ryzyko zaburzeń na skutek spekulacji - my w Polsce idziemy inną drogą. Chcemy umożliwić zwiększenie efektywności transakcji ekonomicznych, a dopiero drugim elementem, pogłębiającym rynek i dodającym płynności, jest wprowadzanie instrumentów finansowych” - zaznaczył prezes GPW Marek Dietl.
Zgodnie z planem, w marcu przyszłego roku na tzw. Platformie Żywnościowej ma rozpocząć się 6-miesięczny obrót pilotażowy - jedynym towarem w obrocie będzie pszenica. Obrót ma być prowadzony w dwóch opcjach: cyklicznych cotygodniowych sesji. Poza tym, na żądanie uczestników rynku, będzie możliwość zawierania transakcji w formie aukcji. Po zakończeniu pilotażu, na Platformie mają pojawić się nowe produkty rolno-spożywcze.
Platforma Żywnościowa to pionierski projekt, ujęty w rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, jako kluczowy dla rozwoju sektora rolniczego w Polsce. Koordynatorem jest Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR).
W pierwszej kolejności przewidywane jest stworzenie rynku bazowego z fizyczną dostawą towarów, w dalszej perspektywie rozważane jest uruchomienie rynku terminowego.
SzSz (PAP)