
GPW zbuduje giełdę żywnościową
Konsorcjum, w skład którego wchodzi m.in. Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, rozpocznie realizację platformy obrotu towarami rolnymi „Platformy Żywnościowej” od studium wykonalności, poinformowała członek zarządu GPW Izabela Olszewska.
Otrzymaliśmy mandat zaufania na zbudowanie platformy obrotu towarami rolnymi. Konsorcjum ma doświadczenie w obrocie, tworzeniu nowych rynków i dysponuje nowoczesnymi technologiami. Czujemy się na siłach, aby przystąpić do tego pionierskiego projektu, który - jak liczymy - zwiększy konkurencyjność i nowoczesność sektora rolniczego - powiedziała Olszewska.
Dzisiaj nastąpiło podpisanie przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa umowy na rozpoczęcie prac nad uruchomieniem rynku rolnego w Polsce z konsorcjum w składzie: Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, Towarowa Giełda Energii oraz Izba Rozliczeniowa Giełd Towarowych.
Wykonamy studium wykonalności projektu - powstanie finalny model organizacyjny i biznesowy. Najpierw powstanie rynek spot, później przeprowadzony zostanie pilotaż technologiczny rynku terminowego. Rozbudowa w kilku kierunkach, w tym coraz większa liczba produktów i szeroki, ogólnokrajowy zasięg terytorialny - dodała członek zarządu.
W rozmowie z ISBnews prezes GPW Marek Dietl wskazał, że część badawcza ma zakończyć się pod koniec lutego. Wtedy będzie m.in. wiadomo jakie produkty nadają się do standaryzacji.
Przygotowujemy się na 4 produkty na początek. Konieczne jest także dostosowanie systemów i opracowanie kwestii logistycznej do fizycznej dostawy. Harmonogram jest napięty - powiedział ISBnews Dietl.
Olszewska wskazała, że celem platformy jest osiągnięcie wartości biznesowo ekonomicznej - koncentracji podaży, obrotu dużymi, jednolitymi partiami towaru, objęcie jak największej grupy uczestników, w tym oferty do rolników.
To ma być nie sezonowy rynek, ale działający cały czas. Liczymy, że doprowadzimy do rozwoju infrastruktury wokół branży, np. transportu i magazynów. Patrzymy na ten projekt w szerokiej perspektywie tak, aby był korzystny dla wielu uczestników rynku. Projekt wpisuje się w strategię GPW i działania innych rynków giełdowych, które wchodzą w obszar towarowy - podkreśliła Olszewska.
Minister rolnictwa Jan Ardanowski wskazał, że platforma żywnościowa ma być odpowiedzią na kojarzenie ofert dostawców i tych, którzy poszukują dużych wystandaryzowanych partii produktów rolnych.
Mam nadzieję, że konsorcjum jest optymalne - dysponuje technologią i będzie w stanie zbudować platformę. Doświadczenie konsorcjantów m.in. GPW jest nie do przecenienia. Platforma ma ustalać bieżące ceny, ale też jak na świecie, w przyszłości realizować transakcje opcyjne. Robimy istotny krok, aby uruchomić mechanizmy, które będą w obiektywny sposób ustalać ceny - wskazał Ardanowski.
Dodał, że inicjatywa to element wykorzystania sprawdzonych międzynarodowo rozwiązań, które mają pozwolić producentom rolnym w uzyskaniu satysfakcjonującej i ekonomicznie uzasadnionej ceny.
Jest to działaniem bardzo ważnym. Specyfika polskiego rolnictwa to małe i średnie gospodarstwa i ważne jest ich urynkowienie, żeby były w stanie lokować swoją wysokiej jakości produkcję na rynku - dodał minister.
GPW prowadzi rynek regulowany dla akcji oraz instrumentów pochodnych, a także alternatywny rynek akcji NewConnect dla spółek wzrostowych. Rozwija także Catalyst - rynek przeznaczony dla emitentów obligacji korporacyjnych i komunalnych oraz rynki towarowe. Od 2010 r. GPW jest spółką publiczną notowaną na prowadzonym przez siebie parkiecie.
ISBNews, MS
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.