Poznań chce zwiększyć zakres wykorzystania OZE
Poznań chce zwiększyć zakres wykorzystania OZE i udział ekologicznej energii w funkcjonowaniu urzędu i jednostek organizacyjnych miasta.
Działania w tym kierunku prowadzi m.in. Oddział Miejskiego Energetyka, którego jednym z zadań jest kreowanie polityki energetycznej Poznania.
Musimy zmienić nasze myślenie o źródłach zasilania. Czas, by gminy - na miarę swoich możliwości - stawały się nie tylko konsumentami, ale i producentami energii. Stawiając na OZE nie tylko dbamy o jakość powietrza w mieście, ale również oszczędzamy - podkreśliła zastępca prezydenta Poznania Katarzyna Kierzek-Koperska.
Dodała, że udział Poznania w inicjatywach związanych ze zwiększeniem zakresu wykorzystania OZE powoli - dzięki współpracy z lokalnymi uczelniami i prywatnymi firmami - na szybszy i zrównoważony rozwój miasta.
Uchwałę w tej sprawie przyjęli na ostatniej sesji miejscy radni. Zaproponowane w dokumencie kierunki są zgodne z zapisami Strategii Rozwoju Miasta Poznania 2020+. To przede wszystkim uwzględnienie OZE w budynkach, które są projektowane lub remontowane. Dzięki przewidywaniu odnawialnych źródeł energii już na wczesnym etapie projektowania można też odpowiednio dostosować do nich rozwiązania architektoniczne.
Poznański magistrat przypomniał, że obecnie w Wydziale Gospodarki Komunalnej UMP działa także Oddział Miejskiego Energetyka, którego jednym z zadań jest kreowanie polityki energetycznej Poznania.
Oddział pracował m.in. nad koncepcją poprawy efektywności energetycznej Domu Pomocy Społecznej przy ul. Konarskiego oraz przedszkola nr 144 na osiedlu Czecha w oparciu o odnawialne źródła energii. W obu placówkach planowane jest zainstalowanie paneli fotowoltaicznych, kolektorów ciepła i wymiana oświetlenia na energooszczędne. W trakcie przygotowania jest już podobna koncepcja dla DPS przy ul. Zamenhofa - podał magistrat.
Urząd Miasta wskazał, że miejscem dla rozwoju OZE jest też Poznański Klaster Energii, którego plany oraz strategia działania również zostały opracowane przez Oddział Miejskiego Energetyka.
„Jednym z jego najważniejszych celów jest zwiększenie samowystarczalności energetycznej miasta. Wśród planowanych inwestycji są m.in. instalacje fotowoltaiczne czy turbiny wodne lub wiatrowe na terenach MTP czy Aquanetu” - podano w komunikacie.
Oddział Miejskiego Energetyka rozpoczął ponadto wstępne rozmowy dotyczące współpracy z zarządem GEOPOZ-u. Dotyczą one utworzenia wirtualnej mapy Poznania i określenia potencjału wykorzystania instalacji fotowoltaicznych i solarnych. Partnerem w tym zadaniu ma być także Politechnika Poznańska.
PAP, KG