Już po Białorusi? Utajniono szczegóły integracji z Rosją
Korespondencja rządu Białorusi z innymi instytucjami dotycząca programu pogłębienia integracji z Rosją została utajniona - poinformowali w poniedziałek aktywiści kampanii Świeży Wiatr, powołując się na pismo ministerstwa gospodarki
Korespondencja dotycząca programu działań w ramach realizacji Umowy o utworzeniu Państwa Związkowego i sektorowych map drogowych posiada klauzulę „do użytku służbowego” - poinformowali w oświadczeniu cytowanym przez portal Naviny.by aktywiści inicjatywy społecznej Świeży Wiatr.
Powołali się na oficjalną odpowiedź ministerstwa gospodarki na ich apel o upublicznienie treści „programu działań” i map drogowych integracji z Rosją.
Powołana niedawno grupa Świeży Wiatr domaga się przejrzystych informacji na temat toczących się obecnie negocjacjach Białorusi i Rosji o pogłębionej integracji. Według nich ustalenia te mogą potencjalnie zagrażać białoruskiej suwerenności i powinny być publicznie dostępne.
W swojej odpowiedzi na apel aktywistów i „masowe wnioski o podobnej treści” ministerstwo wskazało, że parafowany przez rządy obu krajów program działań ma charakter roboczy, w związku z czym „nie można go przedstawić jako pełnej i aktualnej informacji”.
Ponadto pragniemy zaznaczyć, że prośba dotycząca udostępnienia map drogowych nie może być zrealizowana, m.in. dlatego, że 6 września 2019 r. mapy drogowe nie były podpisywane ani parafowane - czytamy w załączonym skanie dokumentu.
Moskwa nalega na „pogłębianie integracji” i uzależnia dalsze gospodarcze wsparcie dla Białorusi od realizacji zapisów umowy o powstaniu państwa związkowego z 1999 r.
6 września program integracji Białorusi i Rosji parafowali wstępnie szefowie rządów obu krajów. Jego treści nie ujawniono. Po uzupełnieniu ogólnego programu o 31 sektorowych „map drogowych” ma on być w grudniu zatwierdzony przez prezydentów obu krajów, Alaksandra Łukaszenkę i Władimira Putina.
Innymi słowy - pisze w oświadczeniu kampania Świeży Wiatr - według ministerstwa gospodarki zapoznanie się przez obywateli z treścią podpisanych dokumentów może „zaszkodzić bezpieczeństwu narodowemu Białorusi, porządkowi publicznemu, moralności, prawom, swobodom i interesom osób fizycznych, ich honorowi i godności, życiu prywatnemu i rodzinnemu, a także prawom i interesom osób prawnych”.
Powyższy cytat to fragment definicji prawnej dotyczącej „informacji służbowej, której rozpowszechnianie jest ograniczone”.
Aktywiści organizacji zapowiedzieli, że zaskarżą stanowisko ministerstwa w sądzie.
PAP, mw