
Wojna celna tak zmrozi ceny, że czeka nas szok dezinflacji?
Nowe cła administracji USA stanowią dla Europy, w tym również Polski, potencjalnie istotny szok dezinflacyjny, oceniają ekonomiści banku Citi Handlowy. Według nich, scenariusz, w którym wskaźnik CPI spada poniżej 2 proc. i tym samym kształtuje się wyraźnie poniżej celu NBP, wydaje się nie tylko możliwy, ale i prawdopodobny.
„Po pierwsze, biorąc pod uwagę strukturę importu ze Stanów (np. relatywnie wysoki udział surowców energetycznych) trudno liczyć na znaczny wzrost średniej stawki celnej. Po drugie, towary konsumpcyjne ze Stanów stanowią zaledwie 0,1 proc. całej konsumpcji, co w praktyce uniemożliwia znaczny proinflacyjny wpływ ceł. W sumie oznacza to, że wojna celna stanowi dla Europy, w tym również Polski, potencjalnie istotny szok dezinflacyjny. W związku z tym w tym miesiącu obniżyliśmy ścieżkę CPI średniorocznie o 0,2 pkt proc. w bieżącym roku oraz o 0,3 pkt proc. w 2026 r. Ryzyko dla tego scenariusza uznajemy za niesymetryczne i nie wykluczamy jeszcze głębszego spadku inflacji” - czytamy w raporcie „CitiMonthly: Pierwsze salwy wojny celnej”.
Ekonomiści banku szacują, że inflacja CPI może spaść do ok. 3 proc. r/r na koniec grudnia br., a na koniec 2026 r. wyniesie 2,5 proc. r/r (wobec 4,9 proc. r/r w marcu).
Perspektywy inflacyjne są dziś znacznie lepsze od założeń
W raporcie zaznaczono, że inflacja w Polsce minęła szczyt i nawet nie uwzględniając efektów wojny celnej, perspektywy inflacyjne są obecnie lepsze niż zakładano na początku roku.
„Obecnie nasz podstawowy scenariusz przewiduje, że już w maju stopy mogą zostać obniżone o 50 pb do poziomu 5,25 proc., a na koniec roku stopa referencyjna może spaść do około 4,5 proc.. Ostatecznie cykl obniżek może zakończyć się w trakcie 2026 roku, kiedy stopa referencyjna może sięgnąć 3,5 proc.” – podsumowano.
»» O nadchodzącym posiedzeniu RPP czytaj tutaj:
Członek RPP o stopach: „już nie decyzja czy, ale ile”
Członek RPP: obniżka stóp już w maju
Wcześniej w tym tygodniu członek Rady Polityki Pieniężnej Henryk Wnorowski powiedział w rozmowie z ISBnews, że dane płynące z gospodarki potwierdzają ocenę, iż zapowiedzi obniżki stóp procentowych zmaterializują się na najbliższym posiedzeniu w maju. Według niego, nie można wykluczyć obniżki stóp procentowych w maju nawet o 50 pb, szczególnie, jeśli kwietniowa inflacja obniżyłaby się do 4,5 proc. r/r.
ISBnews, sek
»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Prezes NBP: Polska ma już ponad 500 ton złota!
Nastroje konsumenckie pod psem. Głęboki spadek!
Bank Światowy mocno tnie prognozy wzrostu dla Polski
»»Nasze firmy bankrutują! Awantura podczas Komisji! Rząd wstrzymuje wypłaty przedsiębiorcom – oglądaj na antenie telewizji wPolsce24
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.