MEN zachęca: Warto się szkolić online
Ministerstwo edukacji zaprasza do udziału w szkoleniach online z wykorzystania narzędzi internetowych i zasobów cyfrowych, które mogą być przydatne w zdalnym nauczaniu. Do projektu „Lekcja: Enter” nauczycieli może zgłaszać dyrektor szkoły.
Projekt „Lekcja: Enter” jest realizowany od roku. Jego celem jest rozwijanie kompetencji cyfrowych wśród nauczycieli. W ciągu czterech lat przeszkolonych miało być ponad 75 tys. nauczycieli. Ze względu na epidemię koronawirusa szkolenia odbywają się wyłącznie online.
W projekcie mogą uczestniczyć nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej, przedmiotów humanistycznych, matematyczno-przyrodniczych, artystycznych i informatyki ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
Szkolenia podzielono na dwa poziomy: podstawowy i zaawansowany. Organizatorzy przewidzieli 9 różnych ścieżek szkoleniowych. Do udziału w szkoleniach nauczycieli zgłasza dyrektor szkoły. Jeden nauczyciel może wziąć udział w szkoleniu tylko dla jednej grupy przedmiotowej. Po sprawdzeniu jego kompetencji cyfrowych, zostaje przydzielony do grupy szkoleniowej na odpowiednim poziomie zaawansowania - informuje MEN.
Udział w szkoleniach jest bezpłatny. Informacje o projekcie, w tym lista podmiotów, do których można zgłaszać się na szkolenia, są na stronie https://lekcjaenter.pl/strona/19/o-szkoleniach.
Na stronie projektu „Lekcja: Enter” nauczyciele mogą też znaleźć materiały szkoleniowe związane z nauczaniem online, a także podpowiedzi dotyczące dodatkowych zasobów i narzędzi internetowych w kształceniu na odległość.
„Z prostych i krótkich poradników wideo można dowiedzieć się, jak np. utrwalać wiedzę za pomocą aplikacji Quizlet lub w jaki sposób za pomocą aplikacji Kahoot można sprawdzić wiedzę uczniów. Nauczyciele poznają również podstawowe narzędzia np. do przeprowadzenia wideokonferencji, tworzenia animacji czy zbudowania własnego repozytorium online” - pisze resort.
Projekt jest finansowany z pieniędzy UE, a realizują go podmioty wyłonione w konkursie: Fundacja Orange, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Instytut Spraw Publicznych.
Materiały instruktażowe n temat zdalnego nauczania są też dostępne na stronie epodreczniki.pl. Są to m.in. krótkie materiały wideo, które przybliżają najważniejsze elementy pracy na platformie, takie jak udostępnianie materiałów czy lekcja z e materiałami.
W zakładce „Filmy instruktażowe i instrukcje” zamieszczono wskazówki dotyczące rejestracji i logowania oraz rozpoczęcia pracy na platformie.
W związku z epidemią koronawirusa od 12 marca do 10 kwietnia zajęcia stacjonarne w szkołach i w przedszkolach są zawieszone. Od środy 25 marca szkoły mają obowiązek nauczania na odległość.
PAP/ as/