Jak będzie odmrażana gospodarka? Mamy odpowiedź!
Plan otwarcia gospodarki będzie polegał na otwieraniu jej w etapach; w pierwszej kolejności będzie dotyczył możliwości korzystania z parków, lasów - powiedziała w czwartek wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.
„Dziś plan odmrażania będzie przedstawiał premier, będziemy go komunikować wczesnym popołudniem” - mówiła w Programie III Polskiego Radia wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.
CZYTAJ: Luzowanie obostrzeń będzie „symboliczne”
W pierwszej kolejności, jak zaznaczyła, otwarcie gospodarki będzie dotyczyło przestrzeni czasu wolnego. „Możliwość korzystania z parków lasów w nowym formacie zaleceń” - wyjaśniła.
CZYTAJ TEŻ: Czym będą vouchery turystyczne?
Zastrzegła, że odmrażanie będzie odbywało się etapowo. „Otwarcia będą sekwencyjne nie wszystko w pierwszym tygodniu (…). Czas rozwoju wirusa to jest 14 dni - te sekwencje będą mniej więcej co 14 dni” - wyjaśniła.
Emilewicz podkreśliła, że systematycznemu otwieraniu się gospodarki będą musiały towarzyszyć nowe zachowania społeczne.
W czwartek premier Mateusz Morawiecki ma przedstawić informacje dotyczące pierwszego etapu poluzowywania obostrzeń wprowadzanych w ostatnich tygodniach w związku z epidemią koronawirusa.
Będą dodatkowe ułatwienia dla przedsiębiorców
W nowym pakiecie dla firm, nad którym pracujemy w Ministerstwie Rozwoju, znajdą się przede wszystkim rozwiązania dotyczące korzystania z postojowego - zapowiedziała w czwartek wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Przepisy w tym zakresie mają być elastyczniejsze - dodała.
Wicepremier, pytana w Programie III Polskiego Radia, czy w najbliższej przyszłości należy się spodziewać dużej nowelizacji tarczy antykryzysowej lub kolejnej ustawy ratującej gospodarkę odpowiedziała: „Tak, pracujemy nad nią w Ministerstwie Rozwoju”.
Minister Emilewicz zapowiedziała, że w tym pakiecie znajdą się przede wszystkim rozwiązania dotyczące korzystania z postojowego. „I tutaj ułatwienia, uelastycznienia w tym zakresie” - wskazała.
Podkreśliła, że rozwiązania, które zostały przyjęte na początku kwietnia w ramach tarczy antykryzysowej „cieszą się ogromnym zainteresowaniem”. „Mamy ponad pół miliona złożonych wniosków o zwolnienia ze składek na ubezpieczenia społeczne już zrealizowanych - tzn. niemal pół miliona przedsiębiorców nie musiało płacić składek w terminach kwietniowych; mamy ponad 140 tys. świadczeń postojowych dla osób prowadzących działalność gospodarczą” - wyliczyła.
PAP/ as/