Sasin: Potrzebna większa odpowiedzialność biznesu
Filozofia wyłącznego pomnażania kapitału powinna być zastąpiona większą odpowiedzialnością biznesu - napisał dla „Dziennika Gazety Prawnej” wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Podkreślił też, że interes narodowy nie jest sprzeczny z interesem UE.
„Kryzys gospodarczy wywołany epidemią koronawirusa sprawił, że Europa i świat będą szukać nowego modelu ekonomicznego uwzględniającego pozycje poszczególnych państw z ich potencjałem demograficznym i ekonomicznym” - ocenił Sasin w artykule dla wtorkowego „DGP”.
Globalna pandemia koronawirusa - według wicepremiera - będzie miała trudne do oszacowania skutki gospodarcze, ale - jak podkreślił - wydaje się „przesądzone, że kryzys, z jakim się zmierzymy, będzie czymś bezprecedensowym dla doświadczenia europejskich pokoleń powojennych”. Przytoczył przy tym m.in. niedawną wypowiedź przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, która w kontekście unijnego budżetu podkreśliła, że Europa potrzebuje nowego Planu Marshalla, czyli - jak podkreśliła szefowa KE - „masywnych inwestycji prywatnych i publicznych, żeby ożywić gospodarkę i stworzyć nowe miejsca pracy”.
„Pomysł Ursuli von der Leyen podziela polski rząd, zwracając uwagę na konieczność obrony potencjału firm europejskich przed możliwymi przejęciami” - stwierdził Sasin.
CZYTAJ: Orlen na ostatniej prostej do przejęcia kapitałowego Energi
Wicepremier przytoczył także dyskusje z tegorocznego World Economic Forum w Davos, których tematem była - jak wspomniał - „niezbędna zmiana podejścia do kapitalizmu w obecnej formie na rzecz kapitalizmu interesariuszy (stakeholder capitalism)”.
„Podmioty rynkowe nie mogą pomijać faktu, iż ponoszą odpowiedzialność społeczną za realizowaną działalność. Wyzwania współczesnego świata wymagają, aby kapitalizm akcjonariuszy, w ramach którego priorytetem jest maksymalizacja zysku, zastąpić przez kapitalizm interesariuszy, w którym interesariusze i przedsiębiorstwa wzajemnie na siebie oddziałują i wspólnie kreują rzeczywistość realizującą interesy różnych grup interesariuszy: klientów, pracowników, pracodawców, akcjonariuszy, dostawców, społeczności lokalnych” - stwierdził minister aktywów państwowych.
„Europa ma bardzo dużo do nadrobienia (…). Dziś widać, że filozofia wyłącznego pomnażania kapitału powinna być zastąpiona większą odpowiedzialnością biznesu, a co za tym idzie budową bezpieczeństwa i odporności na kryzys własnych gospodarek” - dodał Sasin, zaznaczając również, że interes narodowy nie jest sprzeczny z interesem wspólnoty europejskiej. „Operujemy w tej samej przestrzeni i czerpiemy z tych samych wartości” - wyjaśnił.
PAP/ as/