Poprawa nastrojów w sektorze bankowym
Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wzrósł w maju w stosunku do kwietniowego pomiaru o 27,4 pkt. do minus 23,4 pkt. - poinformowały Związek Banków Polskich oraz Kantar TNS.
Wskaźnik ocen wyniósł w maju minus 24,1 pkt., czyli w porównaniu do poprzedniego odczytu wzrósł o 25,8 pkt. Wskaźnik prognoz był wyższy o 29,1 pkt. i wyniósł minus 22,7 pkt.
Majowy sondaż w placówkach bankowych przeprowadzono w dniach 5-22 maja. W telefonicznym badaniu wspomaganym komputerowo wzięło udział 103 placówek bankowych z całego kraju, reprezentujących wszystkie typy banków krajowych.
„Po dwóch miesiącach najgłębszej korekty w historii badania koniunktury bankowej maj przyniósł odreagowanie i poprawę nastrojów wśród bankowców Główny wskaźnik koniunktury wzrósł o ponad 27 pkt. Wzrost był związany zarówno z lepszymi wynikami wskaźnika ocen, jak i wskaźnika prognoz” - powiedział cytowany w komunikacie prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz.
„Odnotowane wartości stanowią przesłankę do poprawy odczytów w kolejnych miesiącach. Poprawa bieżącej aktywności klientów obejmuje wszystkie monitorowane rynki z wyjątkiem kredytów mieszkaniowych. Trzymiesięczne oraz sześciomiesięczne indeksy prognostyczne także odnotowały istotne wzrosty. Oznaki powrotu optymizmu widoczne są także w sześciomiesięcznych prognozach sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych, przedsiębiorstw oraz gospodarki kraju” - powiedział cytowany w komunikacie Marcin Idzik z Kantar TNS.
Wskaźnik prognoz w przypadku kredytów dla gospodarstw domowych wyniósł w maju minus 9 pkt., czyli wzrósł w porównaniu z poprzednim miesiącem o 44 pkt., a wskaźnik oceny dla tego segmentu wyniósł minus 57 pkt., czyli był niższy o 2 pkt.
Wskaźnik prognoz dla kredytów podmiotów gospodarczych w maju wyniósł minus 4 pkt., czyli był wyższy w stosunku do poprzedniego miesiąca o 22 pkt. Wskaźnik ocen zanotował minus 25 pkt. i w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrósł o 7 pkt.
Czytaj też: PFR: 36 mld zł trafiło do firm w ramach Tarczy Finansowej
PAP/kp