Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury niewiele w górę
Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK) w sierpniu 2013 r. wzrósł o 0,1 pkt w stosunku do lipca - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).
"Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce w sierpniu 2013 roku nie zmienił istotnie swej wartości w stosunku do poprzedniego miesiąca. Wzrósł zaledwie o 0,1 punktu" - napisano w komunikacie.
"To już drugi miesiąc jego stagnacji, po wyjątkowo silnym wzroście odnotowanym przed trzema miesiącami" - dodano. Autorzy raportu wskazują, że wskaźnik rośnie od października 2012 r. "Ostatni lokalny dolny punkt zwrotny wskaźnik zarejestrował w październiku ub. roku. Od tego czasu wskaźnik mozolnie pnie się w górę" - napisano.
"Dotychczasowy jego przebieg wskazuje, że obserwowane ostatnio ożywienie gospodarcze nie będzie podobne ani do tego z 2010 roku, ani do ożywienia po światowej recesji dotcomów z przełomu lat 2002/2003" - dodano.
"Zasadnicze przyczyny obecnego kryzysu w postaci nadmiernego zadłużenia czołowych gospodarek świata oraz roli banków nie zostały rozwiązane, co istotnie redukuje optymizm wśród uczestników rynku" - napisano.
W sierpniu spośród ośmiu składowych WWK cztery wzrosły w stosunku do poprzedniego miesiąca i cztery obniżyły się.
"Składową, która najsilniej działała w kierunku wzrostu wskaźnika, była w tym miesiącu poprawa sytuacji finansowej przedsiębiorstw" - napisano w raporcie. "Spośród składowych wskaźnika, które działały w kierunku jego spadku, najsilniejszy wpływ miał wzrost w magazynach przedsiębiorstw zapasów wyrobów gotowych" - dodano.
(PAP)
fdu/ ana/ pad/