Dziesiątki milionów złotych na wyposażenie porodówek
- Dziesiątki milionów złotych z funduszy Unii Europejskiej będzie przeznaczone na wyposażenie nowoczesnych oddziałów położniczych - poinformowało we wtorek Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
Jak czytamy w komunikacie, fundusze unijne przeznaczane są m.in na wyposażenie nowoczesnych oddziałów położniczych i ginekologicznych. Zaznaczono, że korzystają z nich np. mamy między innymi w Łodzi, Warszawie, Bydgoszczy oraz Katowic.
Porodówka to miejsce, gdzie mamy po raz pierwszy spoglądają na swoje dzieci. Wykorzystując fundusze unijne, chcemy aby były to miejsca bezpieczne, komfortowe i świetnie wyposażone - powiedziała cytowana w informacji minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Zaznaczyła, że taki właśnie niedługo będzie blok porodowy w Klinice Położnictwa, Perinatologii i Ginekologii Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Dodała, że na przeprowadzenie modernizacji instytut otrzymał 25 milionów złotych z programu Infrastruktura i Środowisko
Zmiany - jak napisano - obejmą sale porodowe, cięciowe i operacyjne neonatologiczne, co będzie sprzyjać ograniczeniu negatywnego wpływu otoczenia na rodzące się dziecko i jego matkę. Dodano, że w czasie porodu i zaraz po nim dostępna będzie szybka diagnostyka zarówno dla matki, jak i dziecka.
Resort wskazał też, że łódzki instytut otrzymał również dodatkowe 27 mln zł z funduszy unijnych na kompleksową opiekę perinatalną nad kobietą ciężarną, płodem i noworodkiem. Pieniądze te pozwolą na podwyższenie standardu w zakresie diagnostyki i terapii przed- i śródporodowej w przypadkach najcięższych schorzeń położniczych. „Na pododdział noworodków trafi sporo nowego sprzętu, który da młodym mamom pewność, że maluchy mają właściwą opiekę - będą to między innymi laktatory, aparaty USG, stanowiska pielęgnacji niemowląt, centrala monitoringu KTG, lampy do fototerapii (również łóżeczkowej), pulsoksymetry, czy łóżeczka noworodkowe” - czytamy.
Jak wynika z informacji, ze środków z POIiŚ korzystają już od dwóch lat kobiety w Bydgoszczy. Tam za ponad 982 tys. zł unijnego dofinansowania wymieniony został sprzęt medyczny na dwóch oddziałach w Samodzielnym Publicznym Wielospecjalistycznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na Oddziale Położnictwa, Patologii Ciąży i Ginekologii, a także na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej z Blokiem Operacyjnym. Do bydgoskiego szpitala trafiły między innymi nowe kardiotomografy, USG położnicze, kardiomonitory, respiratory, defibrylatory.
Wskazano, że dobiega również końca projekt POIiŚ prowadzony przez Centralny Szpital Kliniczny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji W Warszawie. Prawie 15,6 miliona złotych wyniósł wkład unijny w wymianę przestarzałego sprzętu Kliniki Położnictwa, Chorób Kobiecych i Ginekologii Onkologicznej. Przebudowane zostały też pomieszczenia Kliniki Ortopedii i Traumatologii. „Wymiana na nowy, szybszy i bardziej precyzyjny sprzęt medyczny sprawi, że podniesie się nie tylko jakość opieki, lecz także bezpieczeństwo pacjentów” - zaznaczono.
Beneficjentem funduszy jest też Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Zmodernizowane i wyposażone w nowy sprzęt medyczny zostały tam oddziały i bloki operacyjne między innymi ginekologii i położnictwa.
Charakterystyczne biało-zielone tablice, które oznaczają inwestycje realizowane z funduszy unijnych POIiŚ znajdują się także w innych szpitalach w całej Polsce” - wskazała minister. Zaznaczyła, że „to niesamowite uczucie, że dzięki środkom unijnym możemy pomagać mamom - silnym i odważnym kobietom.
(PAP)/gr