Informacje

Fot.Internet/youtube.com
Fot.Internet/youtube.com

Prof. Oręziak: "Wygląda na to, że to się może skończyć tak, że trzeba będzie bezwzględnie - mając absolutnie nóż na gardle - zawiesić bezterminowo przekazywanie składek do OFE"

Polska Agencja Prasowa

  • Opublikowano: 14 listopada 2013, 05:51

  • 0
  • Powiększ tekst

W sprawie OFE rząd idzie w dobrym kierunku - oceniła prof. Leokadia Oręziak z SGH w środę podczas debaty poświęconej reformie emerytalnej w Polsce, zorganizowanej przez Fundację im. Friedricha Eberta, we współpracy z Fundacją ICRA.

"Można powiedzieć, że rząd idzie w dobrym kierunku, ale wybrał bardzo trudną i niepewną drogę, która w istocie może nic nie dać" - powiedziała prof. Oręziak. Jej zdaniem jest ryzyko, że "droga ta będzie nieskuteczna", zważywszy na ogrom zastrzeżeń, które zostały zgłoszone do projektu.

"Wygląda na to, że to się może skończyć tak, że trzeba będzie bezwzględnie - mając absolutnie nóż na gardle - zawiesić bezterminowo przekazywanie składek do OFE" - powiedziała. W jej opinii w przeciwnym razie rząd będzie musiał prosić na rynkach międzynarodowych o pożyczki, które pozwolą na finansowanie długu związanego z funkcjonowaniem otwartych funduszy emerytalnych. Dodała, że decyzję o zawieszeniu składek do funduszy emerytalnych podjęto np. w Rosji.

Ekspert fundacji ICRA (International Centre for Research and Studies) Michał Polakowski zwrócił uwagę, że reforma emerytalna z 1999 r., kiedy wprowadzono OFE, poprzez generowanie deficytu powoduje, iż wypychane są inne wydatki socjalne. Jego zdaniem twórcy reformy niedoszacowali ryzyka politycznego związanego ze zmianami i przeszacowali korzyści ekonomiczne.

"Bardzo optymistycznie reformatorzy zakładali, że ta reforma się uda, że następne rządy ją zaakceptują, że zaakceptują ją obywatele" - mówił ekspert. "Jednocześnie zyski ekonomiczne reformy emerytalnej były przeszacowane. Zakładano, że bardzo szybko uda się usunąć oddzielne traktowanie poszczególnych grup zawodowych, tymczasem to się okazało niemożliwe" - powiedział.

(PAP)

Powiązane tematy

Komentarze