Fundacja Republikańska: 20 tys. urzędników więcej w ciągu 5 lat
Platforma Obywatelska w czasie wyborów w 2007 r. głosiła ideę „taniego państwa”, sprowadzającą się do likwidacji przywilejów władzy. Po wygranych wyborach premier Donald Tusk obiecał zmniejszenie zatrudnienia w administracji publicznej.
Fundacja Republikańska postanowiła zweryfikować te obietnice. Dlatego przygotowała raport „Zatrudnienie w administracji publicznej – dynamika i koszty”.
Pomimo zapowiedzi walki z biurokracją, w latach 2008-2012 zatrudnienie w administracji publicznej za rządów PO wzrosło niemal o 20 tysięcy urzędników. To mniej więcej tyle ile mieszkańców liczą Pułtusk, Strzelce Opolskie, Tomaszów Lubelski, Trzebinia, czy Wieliczka.
Rozrost biurokracji pociąga za sobą podniesienie kosztów jej utrzymania. Wydatki na administrację publiczną w latach 2008-2012 wzrosły o 10,6 mld zł. Przeciętny podatnik płaci na administrację publiczną średnio 1034 zł rocznie.
Wynagrodzenia w sektorze publicznym rosną szybciej niż w sektorze prywatnym. Najszybciej wynagrodzenia rosną w administracji rządowej.
Zwiększanie wydatków na administrację publiczną powinno powodować wzrost jej efektywności. W Polsce jest dokładnie na odwrót, o czym przekonują nas międzynarodowe badania. W rankingu „Doing Business” Polska spadła w roku 2012 w porównaniu do 2011 w większości badanych kategoriach.
To tylko kilka wniosków płynących z naszego raportu. Zachęcamy do zapoznania się z całym raportem wraz z dołączonymi załącznikami.
Fundacja Republikańska