Państwowe media bronią festiwalu w Wuhanie [GALERIA]
Państwowe chińskie gazety bronią park rozrywki w Wuhanie, pierwszym ognisku pandemii Covid-19, gdzie zorganizowano niedawno festiwal muzyczny z udziałem tłumów ludzi w basenie. Wydarzenie wzbudziło kontrowersje i obawy przed szerzeniem się wirusa
Nagrania i zdjęcia tysięcy widzów festiwalu muzyki elektronicznej, stłoczonych w basenie w parku wodnym Maya w Wuhanie, obiegły internet i wywołały zdziwienie na Zachodzie, gdzie w wielu miejscach wciąż obowiązują restrykcje epidemiczne.
Imprezę z 11 lipca należy jednak uznać za sygnał, że w mieście, w którym koronawirusa wykryto po raz pierwszy, życie wróciło już do normy – ocenił w artykule na pierwszej stronie anglojęzyczny dziennik „China Daily”.
Nacjonalistyczny chiński tabloid „Global Times” cytuje natomiast mieszkańców Wuhanu, którzy przekonują, że impreza w basenie odzwierciedla sukces miasta w walce z koronawirusem.
Pod koniec stycznia chińskie władze objęły Wuhan i okoliczne miejscowości w prowincji Hubei kwarantanną, w praktyce odcinając je od świata na blisko trzy miesiące. W kwietniu surowe restrykcje zniesiono, a później w ramach rządowej kampanii badaniom na koronawirusa poddano prawie wszystkich mieszkańców 11-milionowego miasta.
Szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w regionie Zachodniego Pacyfiku Takeshi Kasai ostrzegał w tym tygodniu, że pandemia koronawirusa rozwija się w coraz większym stopniu za sprawą młodych ludzi, często nieświadomych swojej infekcji.
Według oficjalnych danych największa fala pandemii ustąpiła w Chinach wiosną, ale później w wielu miejscach kraju wykrywano mniejsze ogniska choroby, w tym w Pekinie i Kantonie, a ostatnio w regionie Sinciang na zachodzie ChRL. W czwartek po raz czwarty z rzędu państwowa komisja zdrowia nie zgłosiła ani jednego nowego lokalnego przypadku Covid-19.
Poprzedniej doby w Chinach kontynentalnych potwierdzono natomiast siedem nowych przypadków przywleczonych z zagranicy i 22 nowe zakażenia bezobjawowe, w tym jedną infekcję lokalną. Osoby zakażone, które nie mają objawów choroby, nie są w Chinach zaliczane do „potwierdzonych przypadków” Covid-19. Oficjalny bilans zgonów nie zmienił się i wynosi 4634 – wynika z dobowego sprawozdania komisji.
PAP/ mk
CZYTAJ TAKŻE: Ile będzie kosztowała chińska szczepionka na COVID-19? Cena szokuje